Zamknij

Nowy wniosek o postojowe z ZUS. Pracownicy mogą złożyć go sami

27.07.2020 15:57
Wniosek o postojowe z ZUS może złożyć także pracownik
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 24 lipca wniosek o wypłatę świadczenia postojowego mogą składać sami pracownicy. ZUS udostępnił dokumenty dla tych, którym pracodawca odmówił złożenia wniosku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że od 24 lipca 2020 roku wniosek o wypłatę świadczenia postojowego po raz pierwszy może złożyć także sam zleceniodawca, jeżeli zleceniobiorca odmówi złożenia wniosku za niego.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił nowy wzór takiego wniosku. Pracownicy zatrudnieni na tzw. śmieciówkach mogą zyskać łącznie ponad 6 tysięcy złotych z urzędu w ramach świadczeń postojowych.

Nowy wniosek o postojowe dla pracowników

Świadczenie postojowe ma zrekompensować przedsiębiorcom straty odnotowane w związku z epidemią koronawirusa. Mogą skorzystać z niego pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych, a także samozatrudnieni.

Zobacz także

W przypadku tych pierwszych, wniosek o świadczenie postojowe musiał do tej pory w imieniu zatrudnionego złożyć zleceniodawca lub zamawiający działo. Często zdarzało się jednak, że pracodawca odmawiał złożenia w ich imieniu takiego wniosku.

ZUS udostępnił zatem wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Jest to wniosek o symbolu RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.

Zobacz także

Urząd przypomniał, że taka opcja została wprowadzona przez Tarczę 4.0. Zleceniobiorca może zatem sam złożyć wniosek we własnym imieniu, o ile spełnia odgórnie określone warunki.

Świadczenie w wysokości 1300 lub 2080 złotych przysługuje pracownikowi, którego pracodawca odnotował przestój w działalności wywołany koronakryzysem. Chodzi o pracownika, który podpisał umowę przed 1 kwietnia 2020 roku, a ta nie opiewała na kwotę ponad 300 procent średniej miesięcznej pensji czyli 15 994,41 złotych.

RadioZET.pl/ZUS