Zamknij

Wypłaty świadczeń postojowych z ZUS od 15 kwietnia

09.04.2020 10:34
Świadczenie postojowe ZUS. Kiedy pierwsze wypłaty?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Pierwsze świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska zapewnia o szybkiej obsłudze wniosków od pracowników i przedsiębiorców. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, która ma pomóc polskiej gospodarce podnieść się z kryzysu z powodu epidemii koronawirusa, 

- Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także

Część wniosków trafia do ZUS drogą tradycyjną – w postaci papierowej. Tutaj eksperci i pracownicy Zakładu także będą wykorzystywać automatyczny system.

Warto zwrócić uwagę, że mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków – tego typu system był wykorzystywany przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system

Prof. Gertruda Uścińska

Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, ZUS zweryfikował już ponad 67 tys. wniosków złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Zobacz także

Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To się stanie jeszcze przed świętami.

Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tak zwane postojowe zostaną wykonane już 15 kwietnia

Prof. Gertruda Uścińska

Zapewniła również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek.

W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP