Zamknij

Spór o świadczenie pielęgnacyjne. Opiekunowie wygrywają w sądach

30.10.2019 11:44
Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?
fot. Shutterstock/Supawadee56 (ilustracyjne)

Opiekunowie osób niepełnosprawnych nie zawsze otrzymują świadczenie pielęgnacyjne i muszą walczyć o nie w sądach. Choć Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w tej sprawie, przepisy nie zostały zmienione.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Już 10 tysięcy opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych uzyskało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki wyrokom sądów, bo rząd nie kiwnął palcem w tej sprawie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zobacz także

O co toczy się spór?

Trybunał Konstytucyjny przyjrzał się przepisom dotyczącym świadczenia pielęgnacyjnego. Co do zasady, przysługuje ono opiekunom, którzy rezygnują z pracy, by zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Jest jednak warunek: dysfunkcja zdrowotna krewnego powstała, zanim skończył on 18 lat lub 25 lat – w przypadku kontynuowania nauki. Zdaniem Trybunału taka wykładnia prawa to dyskryminacja opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Zobacz także

Sędziowie orzekli wtedy, że przepisy te w zakresie uzależniającym możliwość uzyskania świadczenia od wieku, w którym powstała niepełnosprawność, naruszają konstytucyjną zasadę równości. Po wyroku Trybunału przepisy dotyczące świadczenia powinny zostać zmienione. Tymczasem od pięciu lat nikt nic w tej sprawie nie zrobił…

Uważam, że to wielki wstyd dla państwa prawa. W normalnych okolicznościach ministrowie, którzy nie wykonują orzeczenia trybunału i wyrządzają krzywdę osobom pozbawionym w ten sposób finansowego wsparcia, powinni odpowiadać przed Trybunałem Stanu.

– twierdzi dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich cytowany przez DGP.

Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek opiekuńczy

Jak pisze DGP, są równi i równiejsi w przypadku prawa do zasiłku, co podzieliło opiekunów. Ze świadczenia wynoszącego obecnie 1583 złote miesięcznie korzystają przede wszystkim opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Pozostali mogą liczyć tylko na zasiłek opiekuńczy w kwocie 620 złotych. Różnica między wysokością tych świadczeń się pogłębi. W 2020 roku świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1829 złotych, a specjalny zasiłek pozostanie bez zmian.

Zobacz także

Prawo do świadczenia zyskują… w sądach

Opiekunowie w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego walczą o świadczenie pielęgnacyjne w sądach. Jak opisuje dziennik, od 2017 roku liczba osób, które nie są rodzicami niepełnosprawnego dziecka, ale otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, zwiększyła się o 95 procent. Oznacza to, że sądy respektują wyrok Trybunału mimo niezaktualizowanego prawa. Jeszcze w 2017 roku świadczenie pielęgnacyjne wywalczone przed sądami otrzymywało 5,1 tysięcy opiekunów. W tym roku jest ich już dwa razy więcej.

Zobacz także

Świadczenie pielęgnacyjne 2019/2020

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje rodzinie lub faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie mogą ubiegać się o nie, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, których konstytucyjność podważył Trybunał, jest jeszcze jeden warunek. Świadczenie przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do 18. roku życia lub 25. – jeśli nadal się uczy.

Od 1 stycznia 2019 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1583 złote w związku z przeprowadzoną waloryzacją. W przyszłym roku świadczenie wzrośnie do kwoty 1830 złotych.

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy 2019/2020

Prawo do zasiłku opiekuńczego ma osoba, która zrezygnowała z pracy, by opiekować się dzieckiem do 8. roku życia, dzieckiem niepełnosprawnym, chorym dzieckiem lub innym niż dziecko chorym członkiem rodziny – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z objaśnieniami ZUS inny członek rodziny to: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.

Zasiłek dla opiekuna przysługuje w wysokości  620 złotych miesięcznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”