Zamknij

Suwalski szpital z nowym oddziałem urologicznym za 2,5 mln zł

Olga Papiernik
05.12.2017 08:36
Suwalski szpital z nowym oddziałem urologicznym za 2,5 mln zł
fot. Daan Stevens on Unsplash

25 łóżek w salach z łazienkami, nowe szafki i sprzęt medyczny - tak wygląda zmodernizowany oddział urologiczny w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie). Remont trzeciego już w tym roku oddziału w tej placówce kosztował 2,5 mln zł.

Jak powiedział PAP dyrektor szpitala Adam Szałanda, pieniądze przeznaczone zostały na adaptację nowych pomieszczeń urologii oraz wyposażenie oddziału w nowe łóżka, szafki oraz specjalistyczny sprzęt medyczny.

2 mln zł pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, resztę przekazały samorządy oraz prywatne firmy z Suwałk.

Szałanda dodał, że powstał praktycznie nowy oddział o powierzchni 550 m kw., w zupełnie innym miejscu niż stary. - Oddział trzeba było remontować, bo warunki, jakie były w poprzednim miejscu, nie przystawały do obecnych czasów. Teraz pacjenci będą mieli odpowiedni standard leczenia, a pracownicy prawidłowy standard pracy. - powiedział dyrektor.

Na nowej urologii jest 25 łóżek. We wszystkich salach są sanitariaty. Na oddziale są gabinety zabiegowe, a za pół roku ma powstać przy oddziale sala operacyjna.

Szałanda dodał, że miejsce po starej urologii będzie służyło jako tzw. pomieszczenie rotacyjne, niezbędne podczas modernizacji kolejnych oddziałów szpitalnych. - Chcemy modernizować kolejne oddziały, ale musimy mieć wolne pomieszczenia, gdzie przeniesiemy pacjentów bez konieczności zmniejszania usług medycznych. Taką funkcję będą w przyszłości pełniły pomieszczenia dawnej urologii. - powiedział Szałanda.

- Musimy dbać, aby jakość świadczonych usług medycznych była w naszym regionie na jak najwyższym poziomie. Chcemy w szpitalu modernizować kolejne oddziały, żeby pacjenci mieli lepszy komfort leczenia. - powiedział Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Urologia to trzeci oddany w tym roku oddział w suwalskim szpitalu - wcześniej kosztem 1 mln zł powstały oddział okulistyczny i blok porodowy za 1,6 mln zł. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć remont oddziału chirurgii dziecięcej.

Szpital Wojewódzki w Suwałkach przez ostatnich sześć lat zainwestował w remonty i modernizację placówki ok. 100 mln zł, z czego 32 mln pochodziły z budżetu województwa. Pozostałe środki pozyskano głównie z UE.

PAP/Jacek Buraczewski/OP