Zamknij

Przed suszą Polska eksportuje rekordowe ilości zboża

28.04.2020 10:05
Susza w Polsce 2020. Polska rekordowo eksportuje zboże
fot. picjumbo_com/Pixabay (ilustracyjne)

Pomimo zagrożenia największą od lat suszą, Polska eksportuje rekordowe ilości pszenicy - alarmuje "Rzeczpospolita". Czy może to spowodować podwyżki cen pieczywa?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała gazeta, polska pszenica wypływa za granicę z powodu wysokich cen. Na rekordowy eksport wskazują dane Ministerstwa Rolnictwa oraz analizy Sparks - firmy, która świadczy usługi badawcze, analityczne, informacyjne oraz konsultingowe dla branży rolno-spożywczej.

Według analiz Sparks w marcu eksport zboża sięgnął 588 tys. ton, wobec 202 tys. ton przed rokiem, w kwietniu zaś – około 400 tys. ton. Ogółem od lipca 2019 do marca 2020 r. wysłaliśmy 2,8 mln ton zboża, niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (1,5 mln ton) - podała "Rz".

Zobacz także

- Część importerów, jak kraje Afryki Północnej czy Półwyspu Arabskiego, zaczęła zwiększać zakupy w obawie o bezpieczeństwo żywnościowe - komentował Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynków rolnych z banku Santander, w rozmowie z dziennikiem.

Dziennik przytoczył także opinie ekspertów i polityków opozycji, według których Polska powinna robić zapasy zboża, tym bardziej, że - jak przypomina "RZ" - zdaniem hydrologów susza w Polsce może być najdotkliwsza nawet od stu lat.

Jak zauważył Marek Sawicki, były minister rolnictwa i poseł PSL-u, "rząd w lutym sprzedawał maseczki do ochrony przed koronawirusem. Teraz, tuż przed suszą, wyprzedajemy zboże".

Czekają nas podwyżki cen pieczywa?

Eksperci wskazują, że zwiększony eksport zboża może przyczynić się do braków tego surowca na jesieni.

Zobacz także

- Choć susza zapowiada się bardziej dolegliwa, może być podobnie (...) Dziś trudno oszacować, jak będzie się kształtować sytuacja krajowa i międzynarodowa. Żniwa dopiero w lipcu, a wiele będzie zależało od pogody w maju i w czerwcu - podkreślił Daniel Alain Korona, prezes Elewarru zajmującego się magazynowaniem zbóż, w rozmowie z "Rz".

Gazeta przypomniała również wypowiedź ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który na początku pandemii koronawirusa zapewniał, że w Polsce mamy wystarczające zapasy żywności.

Czy braki w zapasach zboża mogą się odbyć na cenach pieczywa?

Dziennik wyjaśnił, że surowce do wypieku chleba, jak mąka, drożdże i nasiona, odpowiadają za ok. 30 proc. ceny pieczywa. - Na decyzję o podwyżkach jest za wcześnie - mówił Stefan Putka, wiceprezes Piekarni Putka, w rozmowie z "Rz".

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita