Zamknij

Czy susza wpłynie na ceny żywności? Dramatyczna sytuacja w rolnictwie

25.04.2020 17:51
Susza a ceny żywności. Eksperci: potrzeba wsparcia dla rolników
fot. PAP/Rafał Guz

Rolnicy boją się o swoje uprawy przez widmo suszy. Obawy te potwierdzają analitycy, którzy prognozują, że z powodu trzeciego z rzędu roku suszy, straty w zbiorach mogą być większe niż rok temu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Trudna sytuacja w rolnictwie bez wątpienia wpłynie na ceny żywności. Analitycy z banku PKO BP oceniają, że straty w zbiorach mogą być wyjątkowo duże.

Analityk z Centrum Analiz Sektorowych PKO BP Mariusz Dziwulski w rozmowie z PAP mówił, że z powodu trzeciego z rzędu roku suszy, straty w zbiorach mogą być większe niż rok temu, a wiele gospodarstw rolnych może znaleźć się w trudnej sytuacji.

Zobacz także

Chodzi o zbiory warzyw, owoców i zbóż. Ekspert przypomniał, że według monitoringu suszy Komisji Europejskiej, poziom wilgotności gleby w Polsce jest gorszy niż w 2019 roku. Co to oznacza dla rolników?

Zagrożona jest tu ciągłość działania niektórych gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych z terenu zachodniej Polski, bo tam susza była w ubiegłym roku największa 

– zaznacza analityk z banku PKO

Takie obawy potwierdza także prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Jak mówił w rozmowie z PAP, w wielu regionach Polski od dłuższego czasu nie było opadów, ziemia jest sucha, rośliny nie mają warunków do wzrostu. - Jeżeli nie będzie deszczu w ciągu 2 tygodni, sytuacja będzie tragiczna - powiedział ekspert.

- Jeżeli spadnie deszcz, to uprawy ozime i jare dadzą sobie radę, ale jeżeli w ciągu tygodnia - dwóch nie będzie deszczu, to skutki będą nieodwracalne - powiedział Szmulewicz.

Zobacz także

Niezbędne wsparcie dla rolników

Jak podkreślił Szmulewicz, w tej trudnej sytuacji rolnicy powinni dostać maksymalnie możliwą pomoc.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych mówił o konieczności poprawy kondycji finansowej gospodarstw. Zaznaczył, że w wielu przypadkach jest ona zła m.in. z powodu epidemii koronawirusa i załamaniu się eksportu. Nadmiar drobiu, produktów mleczarskich czy wołowiny powoduje spadki cen tych surowców, co uderza w producentów rolnych.

Zobacz także

Jego zdaniem konieczna jest pomoc państwa chociażby w  postaci prolongaty przy kredytach, gwarancji bankowych czy niskooprocentowanych pożyczek.

Jak susza wpłynie na ceny żywności?

Zdaniem Dziwulskiego z PKO BP, jeżeli chodzi o poziom cen, to poziom zbiorów nie ma z nimi bezpośredniego związku.

To co dzieje się na rynku krajowym, w przypadku niektórych produktów, ma w relatywnie małym stopniu wpływ na poziom cen 

– wskazał ekspert z banku PKO

RadioZET.pl/PAP