Zamknij

Subway nie sprzedaje chleba - uznał sąd

01.10.2020 17:47
Subway nie sprzedaje chleba - uznał sąd
fot. Prachana Thong-on/Shutterstock (ilustracyjne)

Subway nie oferuje w swoich lokalach pieczywa - uznał sąd najwyższy w Irlandii. Powód? Znajduje się w nim za dużo cukru - podało BBC News.

Subway, jedna z największych sieci fast food na świecie, musi zmierzyć się z niekorzystnym dla niej orzeczeniem irlandzkiego sądu najwyższego. Do tej instancji dotarła właśnie tocząca się latami przed innymi sądami sprawa podatku VAT od pieczywa, które używa sieć.

Jak podało BBC News, spółka Bookfinders Ltd - franczyzobiorca amerykańskiej sieci Subway z siedzibą w pobliżu irlandzkiego miasta Galway - podkreśliła, że pieczywo przez nią oferowane mieści się w kategorii produktów nieobjętych stawkami podatku VAT. Początku sprawy sięgają 2006 roku.

Sąd: Subway nie sprzedaje chleba

W Irlandii za pieczywo nie trzeba płacić VAT-u jeśli składniki chleba, takie jak cukier i tłuszcz, nie przekraczają 2 proc. masy mąki w cieście. Tymczasem pięciu sędziów z irlandzkiego sądu najwyższego uznało, że w kanapkach Subway zawartość cukru wynosi około 10 proc. mąki w cieście zarówno w białych, jak i pełnoziarnistych bułkach.

Zobacz także

Co na to sieć? "Oczywiście, że chleb oferowany w Subway'u to pieczywo" - podkreślił rzecznik spółki, cytowany przez BBC News. Dodał: "Od ponad trzech dekad pieczemy w naszych sklepach świeży chleb, a nasi goście wracają każdego dnia po kanapki z chleba, który pachnie tak dobrze, jak smakuje".

Wyrok irlandzkiego sądu najwyższego oznacza, że Subway będzie musiał płacić 13,5-proc. stawkę podatku VAT za pieczywo używane w swoich lokalach.

BBC News przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy pieczywo z Subway'a znalazło się w centrum uwagi. Sześć lat temu sieć ogłosiła, że usuwa ze swoich kanapek azodikarbonamid.

Zobacz także

Ta substancja chemiczna wybiela mąkę i poprawia stan pieczywa. Jest ona również wykorzystywana do wytwarzania mat do jogi.

Mimo to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadal zezwala na stosowanie tej substancji chemicznej w produktach.

RadioZET.pl/BBC News