Zamknij

Stypendia studenckie mogą być wypłacane przez państwo

23.10.2019 06:57
Stypendia studenckie 2019/2020. Resort nauki chce, aby wypłacało je państwo
fot. sirtravelalot/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort nauki planuje reformę w systemie wypłacania stypendiów studenckich. Zamiast uczelni, miałoby to zadanie przejąć państwo – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, o takich planach poinformowano w odpowiedzi na wspólną interpelację poselską Macieja Masłowskiego, Pawła Skuteckiego i Pawła Szramkę.

Zapytali w niej o plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najbliższe lata. 

Zobacz także

Czy tak zatrzymamy drenaż mózgów?

Urzędnicy resortu zaproponowali m.in. przeniesienie administrowania i wypłacania stypendiów opartych na kryterium dochodowym ze szkół wyższych do administracji rządowej. To państwo, dysponując informacjami z urzędów skarbowych, miałoby – zdaniem ministerstwa – większą możliwość weryfikacji faktycznego stanu dochodów w rodzinie studenta.

Część ekspertów przekonuje, że państwo może chcieć w ten sposób zabezpieczać się przed tzw. drenażem mózgów – utratą specjalistów z określonej dziedziny o istotnym znaczeniu dla jego interesów.

W ocenie Iwony Dzbeńskiej, kierownika działu spraw studenckich Uniwersytetu w Białymstoku, to dobry pomysł. Jej zdaniem nie tylko ze względu na lepszą możliwość sprawdzenia statusu majątkowego żaka (oraz członków jego rodziny), lecz także z uwagi na ochronę jego danych osobowych – napisano w dzienniku.

Zobacz także

Nie tylko stypendia do zmiany

Gazeta podała, że jednak większość środowiska akademickiego na propozycji nie zostawia jednak suchej nitki. Doktor Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego prognozuje, że gdyby te pomysły się ziściły, najmocniej odczuliby je zapewne humaniści.

„DGP” informuje, że ministerstwo zamierza też wspierać uczelnie, które eliminują kierunki niezwiązane z ich specyfiką (np. pedagogika, zarządzanie czy filologia w uczelni technicznej albo rolniczej) oraz wprowadzić zewnętrzną weryfikację umiejętności pedagogicznych nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych.

Resort nauki podkreślił, że zawarte w odpowiedzi na interpelacje propozycje są tylko w ramach projektu „Reforma systemu pomocy materialnej dla studentów”. Prace nad nim trwają, a urzędnicy nie podają szczegółów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna