Zamknij

Studniówka kosztuje coraz więcej. Jakie wydatki czekają rodziców?

10.01.2020 11:54
Studniówka 2020. Kiedy? Ile kosztuje? Najwięcej trzeba wydać na wynajem sali i kreacje
fot. ANETA ZUREK / POLSKA PRESS/Polska Press/East News (ilustracyjne)

Od 1000 do 1500 złotych za osobę - tyle może kosztować przygotowanie nastolatków do studniówki. W kosztach organizacji balu maturalnego najwięcej trzeba wydać na wynajem sali oraz wieczorowe kreacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Studniówka, czyli bal maturzystów na 100 dni przed egzaminem dojrzałości, to nie tylko ogromne przeżycie dla nastolatków. Organizacja imprezy i przygotowanie się do niej to również spory wydatek. 

W przeszłości studniówki tradycyjnie odbywały się na terenach szkół średnich. Obecnie coraz częściej organizuje się je w zewnętrznych salach z cateringiem, co zwiększa koszty organizacji balu. 

Sezon studniówek tradycyjnie rozpoczyna się po Nowym Roku i zazwyczaj trwa do lutego.

Zobacz także

Ile kosztuje studniówka?

Największe koszty imprezy pokrywa wynajęcie sali.

- Wynajęcie powierzchni na jeden wieczór to koszt około 10-12 tysięcy złotych. Impreza trwa zazwyczaj do ostatniego gościa, ale to wszystko zależy od samych organizatorów. Na Stadionie mamy też firmę, która ma wyłączność w przygotowaniu cateringu, ale catering to dodatkowe koszty - podkreślił Kacper Cecota, rzecznik prasowy Stadionu Wrocław, cytowany przez "Gazetę Wrocławską".

Z kolei Sylwester Wójciak z hotelu Haston we Wrocławiu w rozmowie z dziennikiem powiedział, że tutaj cena za osobę na studniówce to 170 złotych i obejmuje ona catering.

Nie ma tu jakiejś minimalnej liczby osób, może to być nawet tylko jedna klasa (...) Jeżeli chodzi o oprawę muzyczną, to tę rada rodziców musi sobie już zorganizować na własną rękę

Sylwester Wójciak

Z kolei na zamku Topacz w Bielanach Wrocławskich cena za osobę (wynajem sali i catering) to wydatek około 199 złotych. 

- Słyniemy z kreatywności. Wystarczy więc, że uczniowie czy rodzice mają jakiś pomysł choćby co do dekoracji, a my staramy się temu sprostać. Czasem uczniowie sami urozmaicają imprezę przygotowanymi spontanicznie przez siebie atrakcjami - podkreśliła Anna Rybus, menadżer ds. komunikacji na zamku Topacz, cytowana przez gazetę

Co więcej - rosną oczekiwania rodziców co do organizacji balu.

Zobacz także

Kiedy jednak wspominam swoją studniówkę, to wydaje się, że rodzice mają teraz dużo większe oczekiwania, także co do menu. Mieliśmy życzenia, żeby posiłki były bez laktozy albo wegetariańskie

Anna Rybus

Dodatkowe kilkaset złotych na sukienkę i garnitur

Liczą wydatki na studniówkę, nie można zapominać o kreacji dla maturzystek i ich partnerów.

Według "Gazety Wrocławskiej", sukienki na studniówki są dostępne w cenie od 300 do 600 złotych. W przypadku nastolatek trzeba również liczyć dodatkowe koszty fryzjera oraz wizażystki. Natomiast garnitur to wydatek od 500 do 1500 złotych. 

- Buty 300 złotych, sukienka 900 złotych, makijaż 170 złotych, fryzura nic, bo zrobiła ją mama. Paznokcie 100 złotych - powiedziała matka Wiktorii, jednej z maturzystek z VI Liceum Ogólnokształcącego w Rzesowie, w rozmowie z gazetą "Nowiny".

Za jedną osobę uczniowie tej szkoły średniej musieli zapłacić 180 zł, a za parę - 360 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wrocławska/Nowiny