Zamknij

Coraz więcej studentów z zagranicy na polskich uczelniach

05.11.2019 07:13
Studia 2019/2020. Migranci ratują prywatne uczelnie przed upadkiem
fot. Jacob Lund/Shutterstock (ilustracyjne)

W prywatnych uczelniach jest coraz więcej studentów. Pomimo spadającej liczby żaków w Polsce statystyki ratują studenci z zagranicy, których w Polsce przybywa od lat – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Gazeta zaznaczyła, że liczba studentów z zagranicy na polskich uczelniach rośnie od lat. Dla przykładu w 2015 roku było ich 57 tys., a w roku akademickim 2018/19 już 78,3 tys. Niemal połowa z nich trafiła na prywatne uczelnie.

Po wzroście z pierwszych lat XXI wieku chętnych do podjęcia nauki na prywatnych uczelniach sukcesywnie ubywało. Natomiast od 2005 roku ich liczba zmniejszyła się niemal o połowę. Jednak dwa lata temu trend się odwrócił, a zainteresowanie prywatnymi studiami zaczęło się zwiększać. 

Zobacz także

Jednocześnie spadła liczba studentów na uczelniach publicznych.

Dziennik, powołując się na raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pt. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2018 r.”, zaznaczył, że w 2016 r. na uczelniach publicznych studiowało 1 mln 34 tys. osób, w 2017 r. – 969 tys., a w zeszłym roku już 901 tys.

Zobacz także

Najwięcej studentów z Ukrainy

Z kolei na uczelniach niepublicznych przed trzema laty uczyło się 314 tys. studentów, a w zeszłym roku – 328,4 tys.

– W tym roku zainteresowanie było wyższe o 25 procent, to kolejny taki rok – podkreśliła Ewa Barlik z Akademii Leona Koźmińskiego, cytowana przez dziennik. Podobnie było na Uczelni Łazarskiego czy na Uniwersytecie SWPS.

Jak dodano, najliczniejszą reprezentację na polskich uczelniach mają cudzoziemcy z krajów europejskich, skąd w poprzednim roku akademickim pochodziło 61 tys. osób. Ponad połowa z tej liczby to osoby pochodzące z Ukrainy – 39,2 tys. studentów.

Na drugim miejscu są Białorusini, na czwartym Hiszpanie, a na piątym Turcy. Natomiast trzecią pozycję w ogóle wszystkich studentów zajmuje jedyny kraj spoza Europy – Indie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna