Zamknij

„Strefy wolne od LGBT” wolne także od funduszy Unii Europejskiej

25.09.2020 14:35
flagi UE i LGBT
fot. Shutterstock

Unia Europejska uzależni wypłaty z funduszów pomocowych od poszanowania praw osób LGBT. Taką zapowiedź złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Strefy wolne od LGBT”, uchwalane przez polskie gminy, mogą poważnie odbić się na ich kondycji finansowej. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała bowiem w piątek 25 września 2020, że Wspólnota będzie walczyć z dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej zawieszając wypłaty środków unijnych.

To oficjalne potwierdzenie strategii, jaką UE zastosowała już wcześniej w stosunku do polskich gmin, które przyjęły uchwały „przeciwko ideologii LGBT”. Po interwencji komisarz ds. równości Heleny Dalli polskie miejscowości nie otrzymały środków przyznawanych w ramach „Partnerstwa miast”.

„Strefy wolne od LGBT” bez dostępu do funduszy unijnych

Ursula von der Leyen poinformowała o swojej decyzji podczas odpowiadania na pytania nadsyłane do niej przez obywateli UE. 25 września 2020 ustosunkowała się do kwestii poruszonej przez osobę podpisaną jako Marco, która zapytała „jak długo jeszcze można tolerować brak poszanowania dla osób LGBT przez kraje UE, takie jak Polska i Węgry”.

Każda osoba w Europie powinna móc być, tym kim chce, i kochać kogo chce we wszystkich krajach europejskich. Dyskryminacja na podstawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE. Zawsze gdy jest to w mojej mocy, będę przeciwko niej działać, w tym przez zawieszanie dystrybucji funduszy i kierowanie spraw przeciwko rządom do sądu.

Ursula von der Leyen

Szefowa KE zadeklarowała także, że Wspólnota pracuje już nad strategia zapewnienie równości LGBTQI, która zostanie zaprezentowana wkrótce. Będzie w niej najprawdopodobniej mowa o wzajemnym uznawaniu związków rodzinnych zawartych w poszczególnych krajach UE. Ursula von der Leyen zadeklarowała, że jeśli jest się rodzicem w jednym kraju, jest się rodzicem w każdym państwie należącym do Wspólnoty.

Zobacz także

Najdotkliwiej przyjęcie uchwały o „strefie wolnej od LGBT” odczuł jak na razie Kraśnik, jedna z najbiedniejszych gmin w Polsce. Miasto straciło 10 mln euro z Funduszy Norweskich.

Zagłosuj

Popieracie uzależnienie wypłat środków UE od respektowania unijnych wartości?

Liczba głosów:

Kraśniccy radni głosowali nad uchyleniem wcześniejszej uchwały, co umożliwiłoby otrzymanie pieniędzy, zdecydowali jednak o podtrzymaniu wcześniejszej decyzji. Samorządowcy poparli ponadto petycję o ustanowienie miejscowości „strefą wolną od 5G”.

RadioZET.pl/PAP