Zamknij

Będą kontrole w firmach. Czerwone i żółte strefy pod lupą PIP

12.08.2020 11:29
Strefa żółta i czerwona. PIP zapowiada kontrole w zakładach pracy
fot. Just Life/shutterstock (ilustracyjne)

Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawcy zapewnili zatrudnionym odpowiednie warunki pracy w związku z pandemią. Kontroli należy spodziewać się w żółtych i czerwonych strefach, gdzie obowiązują najsurowsze obostrzenia.

Koronawirus nie odpuszcza, a rząd wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od soboty 8 sierpnia Polska podzieliła się na strefę zieloną, żółtą i czerwoną, które odróżniają dzienne przyrosty liczby zakażeń na koronawirusa.

Pracodawcy w żółtych i czerwonych strefach muszą mieć się na baczności. Inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzą, czy w firmach wdrożone są wymagane środki bezpieczeństwa.

Inspekcja Pracy zapowiada kontrole w firmach w żółtych i czerwonych strefach

Od soboty 19 powiatów odznaczających się największymi przyrostami liczby chorych na koronawirusa zostało określonych jako żółte lub czerwone strefy. Obowiązują w nich dodatkowe obostrzenia związane m.in. z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa, a także ze zmniejszeniem limitu osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach.

Zobacz także

Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w tych powiatach. Kontrolerzy sprawdzą, czy pracownicy w zakładach pracy są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

 Inspektorzy pracy przeprowadzą po 10 kontroli w zakładach pracy w powiatach z dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi 

- poinformował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek

Inspektorzy mają sprawdzić, czy pracodawcy dokonali oceny ryzyka zawodowego związanego z możliwością zakażenia koronawirusem przy wykonywanych pracach, zastosowali niezbędne środki profilaktyczne zapewniające zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, w tym wyposażyli pracowników w odpowiednie, dobrane do zagrożenia środki ochrony indywidualnej, płyny dezynfekujące, maski, rękawice i przyłbice, a także zapewnili możliwość zachowania bezpiecznego odstępu 1,5 metra pomiędzy stanowiskami pracy.

Choć kwestie reżimu sanitarnego w zakładach pracy pozostają pod ścisłym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowa Inspekcja Pracy włącza się w prowadzenie kontroli punktowych, w utrzymanie reżimu sanitarnego w zakładach pracy w trosce o życie i zdrowie każdej osoby pracującej 

– powiedział Wiesław Łyszczek

Główny Inspektor Pracy poinformował także o wynikach już przeprowadzonych kontroli. Te miały miejsce od 15 marca do końca lipca. Inspektorzy skontrolowali 10 tysięcy miejsc pracy. Wnioski? Najczęstsze uchybienia dotyczyły braku aktualizacji oceny ryzyka.

Zobacz także

Które powiaty zostaną skontrolowane?

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

RadioZET.pl/PAP