Zamknij

Podwyżka za parkowanie w Warszawie. Będzie mniej aut w centrum?

30.10.2019 19:21
Strefa parkowania Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział podwyżki
fot. PAP/Tomasz Gzell

Stołeczny ratusz zapowiedział podwyżki za postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Mają zacząć obowiązywać od lata przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Władze Warszawy chcą podnieść stawki za płatne parkowanie - zapowiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak powiedział, wszystkie miasta - zarówno w Europie, jak i w Polsce - podnoszą stawki płatnego parkowania. Dodał, że "nigdzie nie ma takiego miasta w Europie, żeby się opłacało w nim zostawiać samochód na cały dzień, albo na kilka dni".

Zobacz także

Strefa płatnego parkowanie prawie w całej stolicy?

Zaznaczył, że w Warszawa ma do czynienia z takim zjawiskiem, bo - jak zauważył - stawki za parkowanie nie są wysokie, a kary za brak opłaty są tak niskie, że niektórzy wolą płacić te kary i zostawiać samochód w centrum nawet na dwa czy trzy dni.

Prezydent przekazał, że po podwyżce pierwsza godzina postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego miałaby kosztować 3,9 zł (zamiast 3 zł), druga 4,6 zł (zamiast 3,6 zł), trzecia 5,5 zł (zamiast 4,2 zł), natomiast czwarta i każda kolejna 3,9 zł(zamiast 3 zł).

Wskazał, że urzędnicy chcą również powiększyć Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Zobacz także

Jestem zdeterminowany, żeby strefa obowiązywała w dużej części miasta

Rafał Trzaskowski

Gdzie pojawią się nowe parkomaty?

Oprócz Woli i Pragi Północ, planowane są również na Pradze-Południe i w Porcie Praskim (ponad 5600 miejsc postojowych), w Śródmieściu Południowym, w kolejnych rejonach Mokotowa oraz na Ochocie (w sumie ponad 12500 miejsc postojowych), na Mokotowie Południowym (3700 miejsc postojowych), na Woli w rejonie ulicy Jana Kazimierza (około 1000 miejsc postojowych) oraz na Żoliborzu (około 8700 miejsc).

W sumie nowy obszar Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego miałby objąć blisko 40 600 miejsc postojowych.

Oprócz podniesienia stawek za płatne parkowanie i powiększenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego warszawski ratusz chce także ustalić Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania.

Zobacz także

Poza podwyżkami w SPPN chcielibyśmy, żeby te stawki w ścisłym centrum były wyższe, dlatego że naszym celem jest to, żeby mniej samochodów wjeżdżało do centrum

Rafał Trzaskowski

Dodał, że pomysł stworzenia ŚSPP będzie konsultowany z warszawiakami oraz stołecznymi radnymi. Według pomysłu stołecznego magistratu wyjściowe stawki, które miałby obowiązywać w ŚSPP to 4,9 za pierwszą godzinę i 7 zł za trzecią godzinę. Dodatkowo parkowanie w ŚSPP byłoby płatne także w weekendy.

Chcemy doprowadzić do tego, żeby do centrum wjeżdżali ci, którzy naprawdę potrzebują wjechać i będą wjeżdżali, miejmy nadzieję na dwie, trzy godziny tak, żeby załatwić najważniejsze sprawy, natomiast nie będą zostawiali samochodu na jeden, dwa czy trzy dni tak jak dzisiaj czasami ma miejsce

Rafał Trzaskowski

Ratusz zapowiada też podwyższenie kar dla kierowców, którzy dotychczas lekceważyli opłaty za parkowanie. Wysokość kary ma wzrosnąć do maksymalnej kwoty 250 zł (170 zł w przypadku uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od daty wezwania) oraz 100 zł w ramach ostrzeżenia przy pierwszym braku biletu ważnego biletu).

Od listopada 2019 roku na ulicach stolicy mają pojawić się specjalne pojazdy wyposażone w system tak zwanej e-kontroli, który ma zwiększyć efektywność wykrywalności aut, których kierowcy nie zapłacili za parkowanie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP