Zamknij

Strefa euro. Poparcie dla wspólnej waluty rośnie

02.12.2019 14:14
Strefa euro. Poparcie dla wspólnej waluty rośnie
fot. Shutterstock/BATMANV (ilustracyjne)

Co czwarty obywatel państw strefy euro jest sceptyczny wobec wspólnej waluty – wynika z badania Eurobarometr zleconego przez Parlament Europejski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Więcej niż trzech na czterech obywateli państw strefy euro uważa, że wspólna waluta jest dobra dla Unii Europejskiej. Do takich wniosków doszedł Parlament Europejski. Jak wskazano, to najwyższe poparcie dla euro od czasu pierwszych sondaży w 2002 roku.

Eurobarometr wskazał, że 76 procent obywateli strefy euro popiera wspólna walutę. Jeszcze rok temu tego zdania było 74 procent badanych. 65 procent respondentów ze strefy euro jest ponadto zdania, że euro jest korzystne dla ich własnego kraju - to również najwyższy odnotowany odsetek.

Zobacz także

Od czasu traktatu z Maastricht upłynęło już niemal 28 lat, ale nadal jestem przekonany, że był to najważniejszy podpis, jaki kiedykolwiek złożyłem. W ciągu ostatnich pięciu lat ciężko pracowaliśmy, aby uwolnić się od kryzysu w Europie, zagwarantować wszystkim Europejczykom dostęp do korzyści płynących z zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji oraz jeszcze bardziej wzmocnić europejską unię gospodarczą i walutową 

- uważa odchodzący przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Juncker wskazał, że euro ma teraz 20 lat przez ten czas „stało się symbolem jedności, suwerenności i stabilności.”

Zobacz także

Euro jest dziś silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zastępując 19 różnych walut, przynosi liczne korzyści obywatelom, przedsiębiorstwom i krajom. To nie przypadek, że większość Europejczyków popiera euro

- powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE do spraw euro i dialogu społecznego, odpowiedzialny także za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych.

Euro jest walutą dla 340 milionów Europejczyków mieszkających w 19 państwach członkowskich.

RadioZET.pl/PAP