Zamknij

Ograniczenia w strefach czerwonych. Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

09.10.2020 08:34
Wsparcie dla firm. Nowe obostrzenia od 10 października
fot. Bignai/shutterstock (ilustracyjne)

Od soboty planowane są nowe obostrzenia dla przedsiębiorców. Biznes jednak będzie mógł liczyć na nowe wsparcie, co zadeklarował Jarosław Gowin.

Od 10 października w całej Polsce obowiązywać będą zasady tj. w żółtej strefie. Mowa między innymi o ograniczeniu liczby gości na weselach do 75 osób i obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust także na świeżym powietrzu.

W strefach czerwonych przedsiębiorcy w największym stopniu odczują restrykcje. Czy rząd planuje pomoc dla biznesu?

Ograniczenia dla przedsiębiorców od 10 października

Od soboty obowiązuje też nowa lista stref czerwonych, gdzie restrykcje są najostrzejsze. Odczują je m.in. przedsiębiorcy z branży imprezowej i gastronomicznej. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Mało tego, na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Zobacz także

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Nowe zasady obowiązują także przy organizowaniu imprez okolicznościowych tj. wesela. Liczba gości w strefie czerwonej nie może przekroczyć 50 osób. W innych powiatach w Polsce – 75 osób. Takie ograniczenia zaczną obowiązywać po vacatio legis – 17 października.

Zmiany odczują też organizatorzy wydarzeń kulturalnych. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. W pozostałej części Polski w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Zobacz także

Będzie pomoc dla przedsiębiorców?

- Wkrótce do branży turystycznej trafi kolejna transza pomocowa, na tyle, na ile pozwolą możliwości polskiego budżetu, pomoc będzie skierowana także do branży gastronomicznej - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polityk, który był gościem Polsat News, zaznaczył, że branża turystyczna, która ucierpiała w związku z pandemią koronawirusa już otrzymała znaczącą pomoc. Dopytywany, czy pomoc trafi też do właścicieli restauracji, którzy będą musieli zamykać swoje lokale o godzinie 22, odparł: "Pomoc będzie kierowana do tych branż punktowo już, które rzeczywiście tracą na obostrzeniach związanych do koronawirusem".

Zobacz także

Gdzie obowiązują najsurowsze obostrzenia? LISTA CZERWONYCH STREF

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
 • województwo opolskie: powiat oleski;
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat kłobucki;
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
 • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP