Zamknij

Strefa czerwona w połowie Polski. Nowe obostrzenia

15.10.2020 13:35
młody mężczyzna w maseczce
fot. Shutterstock

120 miast i powiatów kwalifikuje się do objęcia ich strefą czerwoną. W połowie Polski mogą zacząć obowiązywać ostrzejsze restrykcje dotyczące funkcjonowania sklepów, gastronomii oraz imprez i spotkań.

Koronawirus atakuje coraz mocniej. 15 października 2020 padł nowy rekord dobowy zakażeń: testy wykryły 8099 chorych. Tego samego dnia rząd ogłosi nowy podział Polski na strefę żółtą i czerwoną. Ta druga obejmie najprawdopodobniej połowę kraju.

Strefa czerwona będzie wprowadzana w gminach i miastach, w których w ciągu ostatnich 14 było ponad 12 zakażeń na 10 000 mieszkańców. Z analizy danych o zachorowaniach wynika, że kwalifikuje to minimum 120 nowych jednostek terytorialnych. W Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu.

Strefa czerwona w połowie kraju. Rząd wprowadzi nowe obostrzenia

120, a nawet 150 nowych powiatów i miast (interpretacje danych się różnią) może zostać wliczonych do strefy czerwonej w czwartek, 15 października 2020. Od 10 października 2020 w strefie czerwonej znajdują się 32 powiaty i 6 miast.

Zobacz także

W rezultacie strefa czerwona może objąć większą część Polski, w tym największe miasta. Polacy muszą przy tym szykować się na nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od soboty, 17 października 2020.

Zobacz także

W porównaniu do strefy żółtej, w strefie czerwonej wprowadzono daje idące restrykcje. Restauracje mogą być otwarte w godzinach 6:00 do 22:00, w kinach może być zaś zajętych co najwyżej 25 procent dostępnych miejsc. Obowiązuje ponadto zakaz organizowania targów wystawienniczych i kongresów.

Zobacz także

Restrykcje dotyczą także zgromadzeń religijnych: w kościołach może być zapełniona nie więcej niż połowa dostępnych miejsc. W imprezach rodzinnych, na przykład weselach, uczestniczyć za może co najwyżej 50 osób.

Zagłosuj

W której strefie się znaleźliście?

Liczba głosów:

Rząd zapowiedział już, że wprowadzi nowe obostrzenia. Mają być one ogłoszone razem z informacją o rozszerzeniu strefy czerwonej.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl