Zamknij

Sklepy w całej Polsce z obostrzeniami od soboty

23.10.2020 14:52
Strefa czerwona w całej Polsce. Obostrzenia we wszystkich sklepach
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Sklepy w całej Polsce zostaną objęte restrykcjami dotyczącymi limitów klientów. To rezultat objęcia wszystkich powiatów strefą czerwoną podczas pandemii koronawirusa.

Czerwona strefa w całej Polsce od soboty 24 października - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Nowe obostrzenia są związane z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. To oznacza, że handlowcy we wszystkich powiatach muszą dostosować się do limitów obowiązujących w strefach czerwonych.

W sklepach na terenie kraju obowiązują limity osób robiących zakupy i godziny dla seniorów powyżej 60 roku życia. Nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: maseczki i dostęp do rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Ograniczenia w sklepach w całej Polsce

W związku w rozwojem epidemii i rozszerzeniem strefy czerwonej na cały kraj, szef rządu przypomniał o restrykcjach jakie obowiązuje w handlu. Chodzi m.in. o limity osób w placówkach handlowych w zależności od ich wielkości. Dla sklepów o powierzchni do 100 mkw. przewidziano 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 mkw.

Zobacz także

Ponadto we wszystkich placówkach handlowych jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych nadal obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10.00 do 12.00 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Premier w piątek zawrócił się z prośbą do seniorów powyżej 70. roku życia o ograniczenie kontaktów rodzinnych, o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach.

Zobacz także

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4 172 osoby.

Dodatkowo najbliższa niedziela - 25 października - będzie niehandlową. Co oznacza, że wszystkie sklepy poza ustawowymi wyjątkami, jak apteki czy stacje benzynowe, będą zamknięte. Najbliższe niedziele handlowe to 13 i 20 grudnia. 

RadioZET.pl/PAP