Zamknij

Nowe obostrzenia w barach i restauracjach

15.10.2020 20:27
Strefa czerwona i żółta. Jakie obostrzenia w restarturacjach i barach?
fot. Krayushkin Ruslan/Shutterstock (ilustracyjne)

Nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych dotyczą również restauracji i barów. Jak będzie funkcjonować branża gastronomiczna od soboty 17 października?

Strefy czerwone podczas pandemii koronawirusa będą rozszerzone od soboty, co wiąże się z nowymi restrykcjami - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 17 października jako czerwonej zostanie oznaczonych 152 powiatów, w tym największe miasta, jak Kraków czy Warszawa. 

Ponadto w strefie żółtej, która od prawie tygodnia obejmuje całą Polskę, ogłoszono kolejne obostrzenia, także dla branży gastronomicznej. O czym powinniśmy pamiętać wybierając się do restauracji czy baru?

Restauracje i bary w strefach żółtych i czerwonych

Zgodnie z nowymi restrykcjami, od soboty 17 października, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać w godz. 6.00-21.00. Po godzinie 21 będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos.

Zobacz także

Kolejnym obostrzeniem jest to, że tylko co drugi stolik w restauracji czy barze będzie mógł być zajęty. Wcześniej takie obostrzenia obowiązywały tylko w strefie czerwonej. 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił na czwartkowej konferencji prasowej, że w odniesieniu do branż najbardziej dotkniętych ostatnimi obostrzeniami będą prowadzone działania mające na celu ich wsparcie. "Wśród tych, które od tego momentu będą w trudniejszym położeniu niż inne, jak np. turystyczna, restauracyjna, gastronomiczna - będziemy z tymi branżami dyskutować, w jaki sposób w najbliższych kilku miesiącach - do czasu lekarstwa czy szczepionki - przetrwać w najlepszym możliwym kształcie dla gospodarki" - powiedział.

Zobacz także

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303. 

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, wskazał miejsca najczęstszych zakażeń koronawirusem. - To są miejsca, w których się spotykamy, to sklepy, restauracje, te miejsca, gdzie ten kontakt jest bliski – powiedział. Zaapelował, by ograniczyć spotkania i pozostać w domu, nie wychodzić, jeśli nie jest to konieczne.

RadioZET.pl/PAP