Zamknij

Strata od 4900 zł brutto. Nowa rządowa tabela Polskiego Ładu

17.01.2022 15:46
ulotka Polskiego Ładu
fot. Marek BAZAK/East News

Na zmianie systemu podatkowego miały stracić tylko „oderwane od rzeczywistości elity”. Nowa tabela przygotowana przez Ministerstwo Finansów wskazała coś zupełnie innego. Na Polskim Ładzie tracić mają osoby zarabiające od około 3600 zł netto.

Polski Ład, jak oceniają specjaliści, miał zabrać bogatym wyborcom opozycji i dać głosującym na obóz rządowy. W praktyce nie wszystko poszło zgodnie z zamierzeniami: mimo zapewnień, że osoby z niższym zarobkami otrzymają podwyżkę, wielu nauczycieli otrzymało niższe pensje.

Agresywna „obniżka podatków” sprawiła, że już osoby zarabiające na umowie o pracę przeciętną pensję, wynoszącą około 5700 zł brutto, musieliby oddawać fiskusowi więcej, niż przed zmianą. MF przyznało, że pracujący na umowę zlecenie mają jeszcze gorzej: strata zaczyna się już od 4900 zł brutto. Etatowców chroni przez podwyżką ulga dla klasy średniej, osoby na umowach cywilnoprawnych mogą tylko patrzeć, jak Polski Ład zmniejsza im wypłatę.

Polski Ład niekorzystny dla pracujących na umowach zlecenie. Strata już od 4900 zł brutto

Kto zarabia poniżej 11141 zł miesięcznie, nie ma się co martwić Polskim Ładem, gdyż nie odda fiskusowi więcej, niż wcześniej. Dba o to ulga dla klasy średniej, obniżająca obciążenie fiskalne od zarobków w widełkach od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.

Podobnej ulgi nie dostali niestety emeryci, którzy dostali emerytury niższe niż w starym systemie, jeśli wypracowali sobie świadczenie wyższe niż 4920 zł brutto. Polski Ład ma jednak zostać zmieniony, tak by zapobiec obniżkom.

Inną poszkodowaną grupą okazali się być Polacy zarabiający na umowie zlecenie. Ministerstwo Finansów pokazało tabelę wskazującą, kto może liczyć na benefity ze zmiany wyliczania podatków, a kto na rewolucji straci. Okazało się, że mniej na rękę otrzymają osoby, które otrzymują 4900 zł brutto.

Ministerstwo Finansów poinformowało ponadto, jaki odsetek pracujących na umowę zlecenie straci, a jaki zyska. Dane nie nastrajają optymistycznie.

Dla 96 procent osób, których głównym źródłem przychodu jest „działalność wykonywana osobiście” Polski Ład jest neutralny lub korzystny w skali roku. Dla 68 procent osób wpływ neutralny, 28 procent osób zyskuje, tylko 4 procent traci.

Ministerstwo Finansów

Tylko 4 procent zatrudnionych na umowę zlecenie zarabia więcej, niż 4900 zł brutto, a więc około 3600 zł netto. Prawdziwie porażające jest jednak informacja, że dla 68 procent zmiany Polskiego Ładu będą neutralne.

Z tabeli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wynika bowiem, że żadnych zmian nie odczują pracujący na umowę zlecenie z wynagrodzeniem do 1450 zł brutto.

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów