Zamknij

Wiosna pełna strajków. Sprawdzamy, kto będzie protestował

Piotr Drabik
05.04.2019 13:23
Strajki i protesty w Polsce. Nauczyciele, lekarze i rolnicy planują swoje manifestacje
fot. PAP/Piotr Polak

Nauczyciele, rolnicy, pracownicy sądów i lekarze – to tylko niektóre grupy zawodowe, które już rozpoczęły albo planują protesty dla poprawy swoich płac. Swoje akcje mają zamiar rozpocząć w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Strajk nauczycieli, który może się rozpocząć w poniedziałek, to tylko jeden z zapowiadanych w Polsce protestów w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Kontynuację swoich akcji zapowiedzieli rolnicy i pracownicy sądów i prokuratur.

Z kolei latem może rozpocząć się protest lekarzy, a w przyszłym tygodniu blokadę stolicy zapowiadają taksówkarze.

Zobacz także

Do tej pory rząd PiS skupia się na powstrzymaniu strajku nauczycieli. Jednak wszystko wskazuje na to, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała się zmierzyć z postulatami płacowymi innych grup zawodowych.

Oto grupy zawodowe, które zapowiedziały lub rozpoczęły protesty:

  • Nauczyciele: jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie do niedzieli, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk w całej Polsce. Początkowo związkowcy domagali się 1000 zł brutto podwyżki dla wszystkich pedagogów. Obecnie ten postulat został zmieniony na 30 proc. wzrostu wynagrodzenia. W rezultacie nauczyciel stażysta może otrzyma do 732 zł, a dyplomowany do 995 zł podwyżki.
  • Rolnicy: od kilku miesięcy organizują cykliczne protesty i akcje blokowania dróg, domagając się od rządu lepszej walki z afrykańskim pomorem świń (ASF), wprowadzeniem co najmniej połowy produktów z Polski w sklepach wielkopowierzchniowych i oznaczenia reszty flagą kraju ich pochodzenia. Ostatni duży protest rolników w Warszawie odbył się 3 kwietnia. Organizująca akcje Agrounia i jej lider Michał Kołodziejczak zapowiadają kolejne strajki.
  • Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie: po roku, kiedy w Sejmie odbywał się protest okupacyjny w Sejmie, znów zamierzają przypomnieć o swoich postulatach. Wśród nich dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Podkreślają, że ich potrzeby nie zostały uwzględnione w nowej piątce PiS, czyli programie społecznym partii rządzącej. Na 23 maja planują w Warszawie dużą manifestację.
  • Lekarze: od 18 marca w okolicach szpitali pojawiły się banery Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), zapowiadające akcję protestacyjną pod hasłem „Nie dla poniżania pacjentów i lekarzy”. Wśród postulatów wymieniono poprawę warunków opieki nad pacjentami i niedotrzymanie obietnicy przeznaczenia 6 proc. PKB na służbę zdrowia. Możliwe, że latem lekarze rozpoczną szerszą akcję strajkową.
  • Pracownicy społeczni: domagają się poprawy warunków służby oraz wprowadzenia bardziej efektywnych mechanizmów pomocy najbardziej potrzebującym. Swoją akcję protestacyjną zapowiadają na drugą połowę roku.
  • Budżetówka: w czwartek, 4 kwietnia w największych miastach odbyły się demonstracje NSZZ „Solidarności” z udziałem m.in. kolejarzy, oświaty, sądownictwa oraz urzędników. Ich postulaty dotyczą np. podwyżek płac w sferze finansów publicznych i wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. „Solidarność” zapowiedziała kolejne akcje protestacyjne.
  • Pracownicy sądów i prokuratur: w piątek, 5 kwietnia w niektórych miastach manifestowali, domagając się podwyżek. To kolejna część akcji protestacyjnej, którą prowadzą od grudnia ubiegłego roku. W odpowiedzi resort sprawiedliwości zapowiedział plan podziału podwyżki wynoszącej 200 zł brutto. Jednak w ocenie pracowników sądów i prokuratur to za mało.
  • Taksówkarze: na poniedziałek, 8 kwietnia licencjonowani kierowcy zapowiedzieli dużą manifestację w Warszawie. Chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec zagranicznych pośredników mobilnych, takich jak Uber, oraz projektowi nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PTD