Zamknij

Nauczyciele wyjdą na ulice. ZNP zapowiada falę manifestacji

05.11.2019 12:38
ZNP zapowiada manifestację nauczycieli
fot. Shutterstock/BlurryMe (ilustracyjne)

Nauczyciele będą protestować także poza szkołą. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział szereg manifestacji, które odbędą się w ósmym dniu każdego miesiąca. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

– Pierwsza manifestacja odbędzie się 8 listopada w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach, na początku w Gdańsku i w Katowicach. To wyraz naszej dezaprobaty wobec polityki edukacyjnej – powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W Krakowie spotkajmy się w najbliższy piątek na Rynku Głównym pod Ratuszem. Zabierzmy ze sobą lampiony, świeczki. Spotkajmy się i stańmy razem w łańcuchu światła dla edukacji! Przypomnijmy, że nasze postulaty nie zostały zrealizowane! Zakończenie krakowskiej pikiety nastąpi ok. godziny 17:30 pod Urzędem Wojewódzkim przy ul. Basztowej” – zapowiada ZNP.

Zobacz także

Broniarz dodał, że atmosferę podgrzewają wypowiedzi ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, co jest dodatkową motywacją do manifestacji. Minister powiedział, że nie widzi powodów do protestu, bo nauczyciele w tym roku otrzymali ogromne podwyżki. Podkreślił też, że stawiając postulaty płacowe, powinni oni brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.

Dlaczego 8. dnia miesiąca? To nawiązanie do daty 8 kwietnia. Wówczas rozpoczął się strajk nauczycieli, o którym przypomnieć mają zaplanowane manifestacje. Razem z prowadzonym od 23 października tzw. protestem włoskim mają wyrażać niezadowolenie środowiska nauczycieli z tego, co się dzieje w sferze polityki edukacyjnej.

Zobacz także

Strajk włoski. O co walczą nauczyciele?

„Chcemy pokazać, jak wiele robimy za niewielkie pieniądze”. Temu właśnie służyć ma trwający od października strajk włoski. Taka forma protestu polega na wykonywaniu przez nauczycieli wyłącznie tych zadań, które są im powierzone zgodnie z przepisami prawa. Jako obowiązki dodatkowe nauczyciela ZNP wymienia bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy z uczniami, inwentaryzację bibliotek czy sprzedaż podręczników przez nauczycieli. Strajkujący chcą dzięki temu podkreślić rolę nauczyciela i mnogość jego obowiązków.

Zobacz także

Nauczyciele oczekują też wzrostu wynagrodzeń. Jak wskazują związkowcy, płace w oświacie są często oderwane od płacy minimalnej. Pensja minimalna nauczyciela wynosi dziś 2450 złotych brutto, podczas gdy minimalne wynagrodzenie od stycznia wyniesie 2600 złotych brutto.

Ile zarabiają nauczyciele?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w tej sprawie pensje po wrześniowych podwyżkach wyglądają następująco:

  • nauczyciel stażysta z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera), lecz bez przygotowania  pedagogicznego zarobi co najmniej 2450 złotych brutto
  • stażysta  bez przygotowania z tytułem magistra zarobi 16 złotych więcej – 2466 złotych
  • pensja nauczyciela stażysty - magistra z przygotowaniem pedagogicznym-  wynosi teraz 2782 złote
  • pensja nauczyciela kontraktowego w zależności od poziomu wykształcenia i doświadczenia to odpowiednio: 2466 złotych, 2509 złotych, 2862 złote. 
  • minimalne wynagrodzenie nauczyciela mianowanego rozpoczyna się pensją w wysokości 2486 złotych do 3250 złotych
  • nauczyciel dyplomowany – w zależności od stażu i kwalifikacji – zarobi od 2905 złotych do 3817 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP