Zamknij

Nauczyciele rozpoczną strajk włoski. Co się zmieni w szkołach?

Katarzyna Witwicka
15.10.2019 08:28
Co to jest strajk włoski?
fot. Shutterstock/panitanphoto (ilustracyjne)

Nauczyciele będą pracować, ale wolniej i mniej efektywnie. Prezes ZNP wyjaśnia, na czym polega strajk włoski. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję informacyjną na temat strajku włoskiego. Ten zaplanowany jest na 22 października i będzie bezterminowy.

Zobacz także

Związkowcy chcą przyjąć uchwałę w tej sprawie, by z góry zabezpieczyć nauczycieli przed ewentualnymi sankcjami za udział w akcji protestacyjnej. 

Dyrektorzy szkół, w wielu przypadkach negatywnie nastawieni do związku czy do tej formy protestu, mogą to traktować jako rodzaj naruszenia dyscypliny pracy. W momencie, kiedy wchodzimy w uchwałę Zarządu Głównego ZNP i realizujemy cele wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, wtedy – naszym zdaniem – nie mamy powodów do tego, aby którykolwiek z nauczycieli był karany za to, że bierze udział w proteście.

- powiedział Broniarz dla PAP.

Szef ZNP zastrzegł, że nauczyciele będą wypełniali obowiązki określone przepisami prawa. Jako obowiązki dodatkowe nauczyciela określił na przykład inwentaryzację bibliotek, naprawę komputerów czy sprzedaż podręczników.

„Chcemy uczulić nauczycieli, że pracujemy w 40-godzinnym wymiarze pracy, ale również obowiązuje nas 11-godzinny nieprzerwany wypoczynek. Apelujemy też do nauczycieli, żeby przeczytali statuty swoich szkół” – zaznaczył.

Zobacz także

Czego domagają się związkowcy? Chodzi nie tylko o podwyżki, ale także o zdefiniowanie roli nauczyciela. ZNP nalegał wcześniej, by wypracować podwyżki dla nauczycieli poprzez powiązanie wynagrodzeń w szkole z przeciętną płacą w gospodarce. Dziś ma inny pomysł na wyższe pensje.

„22 października Zarząd Główny ZNP podejmie uchwałę o projekcie obywatelskim. Pójdziemy do nowo wybranego Sejmu i poprzez tryb procedowania sejmowego będziemy chcieli zwiększyć poziom wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli” – zapowiedział.

Zobacz także

Wcześniej, z okazji Dnia Nauczyciela, związkowcy wysłali do ministra Piontkowskiego kartkę z życzeniami, a także z przypomnieniem o zaległych podwyżkach. GUS wylicza, że problem dotyczy ponad pół miliona nauczycieli w Polsce.

Ilu jest nauczycieli w szkołach?
fot. Główny Urząd Statystyczny

RadioZET.pl/PAP