Zamknij

Strajk okupacyjny w Auchan. Związkowcy domagają się dialogu

Piotr Drabik
23.01.2019 20:56
Strajk okupacyjny w Auchan. Związkowcy domagają się dialogu
fot. pierrO/Flickr/CC BY-SA 2.0 (ilustracyjne)

Próba rozmów pomiędzy związkowcami a władzami sieci handlowej Auchan, przerodziła się w akcję okupacyjną. Siedmiu działaczy NSZZ "Solidarność" nie opuściło jednego z pomieszczeń biurowych w siedzibie firmy w podwarszawskich Łomiankach. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", protest rozpoczął się w środę rano w Łomiankach. Wtedy planowane było spotkanie związkowców z przedstawicielami sieci handlowej.

- Pomimo pisemnej informacji na temat uczestnictwa przewodniczącego Bujary jako przedstawiciela organizacji związkowej, nie został on wpuszczony na spotkanie. Wówczas zdecydowaliśmy o rozpoczęciu akcji protestacyjnej – podkreślił Dariusz Paczuski Przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w Auchan Polska.

Zobacz także

Domagają się lepszych warunków pracy

Siedem osób rozpoczęło okupację jednego z pomieszczeń biurowych Auchana. Wśród strajkujących są członkowie Komisji Zakładowej Solidarności z Auchan oraz Alfred Bujara - przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara. 
Zdaniem związkowców francuska sieć handlowa "dyskryminuje pracowników ze względu na przynależność związkową oraz zastrasza członków Solidarności".

- Pracodawca nie chce rozmawiać na temat płac, które są u nas niższe niż w innych sieciach czy o zbyt małej liczbie pracowników w sklepach, co powoduje duże przeciążenie pracą. Zamiast rozmawiać o problemach Auchan woli pozorować dialog z pracownikami – wskazał Paczuski, cytowany przez "Tygodnik Solidarność".
Strajkujący pracownicy domagają się rozmów z kierownictwem Auchan Polska, realnego wzrostu płac dla wszystkich pracowników, wzrostu zatrudnienia ze względu na bardzo duże przeciążenie pracą, pełnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz zakończenie utrudniania działalności związkowej.

Zobacz także

Pikieta wsparcia związkowców

Według "Tygodnika Solidarność" w czasie trwania protestu okupacyjnego, przed budynkiem odbyła się pikieta związkowców. 

"Firma Auchan łamie polskie prawo, nie przestrzega ustawy o związkach zawodowych. Nasi działacze nie zostali dziś wpuszczeni do sklepu. Wzywamy firmę Auchan do przestrzegania praw pracowniczych" - podkreślali. 

Ochrona starała się zakończyć pikietę, grożąc wezwaniem policji, ale związkowcy nie ustąpili. "Takie akcje będą prowadzone regularnie, także przed innymi sklepami Auchan" - zapowiedzieli członkowie "Solidarności".

Sieć Auchan jest obecna w Polsce od 1996 roku. Obecnie posiada 74 hipermerkety, 33 supermarkety oraz 5 sklepów osiedlowych w Warszawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Tygodnik Solidarność/PTD