Zamknij

Związkowcy odrzucili propozycję minister edukacji

Piotr Drabik
22.01.2019 14:35
Strajk nauczycieli. Związkowcy odrzucili propozycję minister edukacji
fot. MEN/Twitter

Fiasko rozmów pomiędzy związkowcami a Ministerstwem Edukacji. Resort zaproponował przyspieszenie podwyżek dla nauczycieli, ale strona społeczna odrzuciła ten pomysł. Nadal istnieje ryzyko strajku generalnego w szkolnictwie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Związkowcy rozmawiali z minister edukacji Anną Zalewską we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Podczas negocjacji Zalewska zaproponowała przyspieszenie podwyżek dla nauczycieli od września 2019 roku – 16,1 proc. w stosunku do marca 2018 roku.

Inne propozycje – jak podano na Twitterze resortu – dotyczą m.in. dodatkowego wsparcia finansowego dla nauczycieli stażystów, zwiększenia liczby godzin do dyspozycji dyrektora oraz dodatku za wyróżniającą pracę dla każdego nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego.

Zobacz także

Związkowcy negatywnie odnieśli się do propozycji minister edukacji.

– To kolejny stracony czas, to kolejne deklaracje bez pokrycia, to oznacza, że my będziemy kontynuować wszystkie procedury związane ze sporem zbiorowym, natomiast to, co dzisiaj pani minister obiecała bez gwarancji premiera, to są po prostu puste słowa – powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Baszczyński zapowiedział, że związkowcy wezmą udział w kolejnym spotkaniu, które zaplanowano na 31 stycznia. Jednocześnie podkreślił, że postulat związkowców jest „niezmienny”.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Federacja Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc. jeszcze w tym roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD