Zamknij

Sondaż: Zapowiadany strajk w oświacie bez poparcia

Piotr Drabik
28.01.2019 12:43
Strajk nauczycieli. Sondaż: Polacy nie popierają protestu w szkołach. Zarobki w oświacie
fot. Dizfoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Większość Polaków nie popiera strajku nauczycieli – wynika z sondażu dla portalu WP.pl. Jednocześnie ankietowani są za podniesieniem wynagrodzeń dla pedagogów do 3 tys. złotych na rękę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli jest zapowiadany od połowy grudnia ubiegłego roku, kiedy pedagodzy poszli masowo na zwolnienia lekarskie w całej Polsce. Z centralami związkowymi nadal rozmawia resort edukacji, który proponuje pracownikom oświaty stopniowe podwyżki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda zwiększenia o 1000 złotych tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Federacja Związków Zawodowych żąda zwiększenia o tysiąc złotych wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Natomiast Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domagała się wcześniej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc. jeszcze w tym roku.

Zobacz także

Ile Polaków popiera strajk nauczycieli?

W przypadku braku porozumienia nauczyciele zapowiadają (kolejną turę negocjacji zaplanowano na 31 stycznia), że może dojść do strajku generalnego w oświacie.

Według sondażu przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna na zlecenie WP.pl Polacy nie popierają tego pomysłu.

W ten sposób zapowiadany protest w szkołach oceniło 44 proc. (zdecydowanie nie 21 proc, raczej nie 23 proc.), a zwolennikami strajku jest 38 proc. badanych (raczej tak 25 proc., zdecydowanie tak 14 proc.). „Trudno powiedzieć” odpowiedziało 17 proc. 

Zobacz także

Biorąc pod uwagę sympatie partyjne, 52 proc. wyborców PiS krytykuje strajk, a wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej tyle samo popiera protest nauczycieli.

Przeciwników strajku było jeszcze więcej ankietowanych, kiedy zapytano o poparcie akcji, nawet jeśli przez braki kadrowe zostaną zamknięte szkoły. Na takie działania nie zgodziło się 48 proc. badanych, a poparło 32 proc. – bez zdania było 20 proc.

W kwestii zarobków nauczycieli Polacy w większości uważają, że powinni zarabiać w granicach 2500-3000 złotych – tak odpowiedziało 36 proc. ankietowanych. Ponadto aż 82 proc. badanych słyszało o pomyśle zorganizowania strajku w oświacie.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD