Zamknij

Strajk nauczycieli. Biedroń obiecuje podwyżki w szkołach i 3,5 tys. zł na start

Piotr Drabik
23.03.2019 19:16
Strajk nauczycieli. Biedroń obiecuje nauczycielom co najmniej 3,5 tys. zł pensji
fot. PAP/Jakub Kamiński

Podczas sobotniej konwencji partii Wiosna jej lider Robert Biedroń zapowiedział podwyżki dla nauczycieli, jeśli jego ugrupowanie dojdzie do władzy. - Koniec z wiecznym wolontariatem zawodu nauczyciela - powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Na kogo będziesz głosować w wyborach?

Liczba głosów:

Robert Biedroń, lider Wiosny, podczas sobotniej konwencji w Warszawie nie oszczędzał Prawa i Sprawiedliwości oraz samego Jarosława Kaczyńskiego.

- Wy chcecie wygrać tylko po to, żeby utrzymać władzę, my chcemy zmienić Polskę na lepszą - podkreślił Biedroń.

- Panie prezesie, czas próby już minął; żyjemy w kraju, w którym 45 tysięcy Polek i Polaków rocznie umiera od smogu, żyjemy w kraju, w których ponad pół miliona emerytów i rencistów musi żyć za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie - pana czas próby minął, koniec gry - oświadczył.

Zobacz także

Co Biedroń obiecał nauczycielom?

- Dzisiaj przez nieudolność rządu PiS nauczyciele są zmuszeni do podjęcia ostatecznych narzędzi (w postaci - przyp. red.) strajku głodowego - wskazał lider Wiosny.

W jego ocenie obecny oraz poprzednie rządy "nie potrafiły rozmawiać z ludźmi i nie chciały rozwiązywać ich realnych problemów".

- Ten rząd nie ma ani wizji, ani programu dla polskiej edukacji. Dlatego chciałbym, żeby tutaj, na naszej konwencji wybrzmiało to szczególnie mocno: Wiosna w pełni popiera i solidaryzuje się z nauczycielami. Koniec z wiecznym wolontariatem zawodu nauczyciela. Nauczyciele muszą w końcu zarabiać godnie, przynajmniej 3,5 tysięcy złotych na start - powiedział Biedroń.

- Mamy apel do pana premiera Morawieckiego: panie premierze Morawiecki, albo weźmie się pan do roboty, albo złoży pan już dzisiaj dymisję. Rozmowa z nauczycielami to pana obowiązek, do roboty - podkreślił Biedroń.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność – Oświata" należący do Federacji Związków Zawodowych, prowadzą referenda strajkowe.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. FZZ żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż o 650 zł od stycznia tego roku i kol

W poniedziałek 25 marca w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in. minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD