Zamknij

Strajk nauczycieli a opieka nad dzieckiem. Rodzice mogą dostać zasiłek

26.08.2019 12:10
Strajk nauczycieli a opieka nad dzieckiem. Płatny urlop i zasiłek dla rodzica
fot. East News/ PIOTR KAMIONKA/REPORTER (ilustracyjne)

Wciąż niepewne są losy wrześniowego strajku nauczycieli. Jeśli powtórzy się sytuacja z kwietnia, to na barkach rodziców spocznie obowiązek opieki nad dziećmi, które nie pójdą do szkoły.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Odwołanie zajęć lekcyjnych dziecka nie oznacza z automatu dnia wolnego w pracy rodzica. Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem w czasie strajku nauczycieli? Nie trzeba płacić opiekunce. Rodzice mogą wykorzystać płatny urlop i dostać zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem.

Kiedy rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Co do zasady, rodzic lub opiekun może skorzystać z zasiłku, jeśli jest zwolniony od wykonywania pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem.

Przepis ten stosuje się w stosunku do dzieci, które nie ukończyły 8 lat, a konieczność opieki nad nim jest konsekwencją nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których twoje dziecko uczęszcza.

Zobacz także

ZUS przypomina, że zamknięcie placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko, jest nieprzewidziane, jeśli opiekun został  poinformowany w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce i ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Wynosi 80 procent wynagrodzenia i można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Rodzic nie otrzyma zasiłku za okres, w którym korzystał z bezpłatnego urlopu lub urlopu wychowawczego. Świadczenie przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym.

Zobacz także

Zasiłek przysługuje rodzicowi maksymalnie 60 dni w roku.

Jak uzyskać zasiłek?

Wniosek o zasiłek, a zarazem płatny urlop opiekuńczy należy złożyć, korzystając z druku Z-15A. Formularz należy przekazać pracodawcy w przypadku rodzica na zatrudnionego na etacie. Gdy opiekun prowadzi własną działalność, musi zgłosić się z wnioskiem ZAS-36 do najbliższego oddziału ZUS-u.

Zobacz także

Co istotne, do dokumentów rodzic musi dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oświatowej.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profilu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Opieka nad starszymi dziećmi bardziej problematyczna

Prawo do zasiłku przysługuje co do zasady rodzicom opiekującym się dzieckiem, które nie ukończyło ośmiu lat. Co ze starszymi dziećmi? Z pomocą przychodzą przepisy Kodeksu pracy.

Zobacz także

Zgodnie z art. 188 ustawy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Alternatywą jest urlop na żądanie. Pracownikowi przysługują 4 dni takiego urlopu w skali roku, a wolne można zgłosić nawet tego samego dnia.

Pracownik może wykorzystać także urlop wypoczynkowy. W zależności od stażu pracy przysługuje mu 20 lub 26 dni urlopu rocznie.

RadioZET.pl