Zamknij

Strajk nauczycieli. Wrocław nie wypłaci pensji protestującym. Co innego obiecał prezydent miasta

Piotr Drabik
25.04.2019 09:18
Strajk nauczycieli 2019. Wrocław nie wypłaci pensji protestującym. Do kiedy. Matury
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wrocławski ratusz nie wypłaci pieniędzy nauczycielom za czas strajku. Takie deklaracje kilka tygodni temu składał prezydent tego miasta Jacek Sutryk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia, przynosi dla jego uczestników realne straty finansowe. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownikom nie przysługuje wynagrodzenie za udział w legalnym strajku.

Jeszcze przed rozpoczęciem protestu w oświacie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiadał, że strajkującym nauczycielom zostaną wypłacone pensje.

Zobacz także

"Wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to ile potrwa protest. Dopytywany przez Was w kwestii wynagrodzeń wyjaśniam, że pula środków na wynagrodzenia pozostająca w gestii dyrektorów szkół nie zostanie zmniejszona - to oznacza w istocie moja decyzja" - pisał Sutryk na Facebooku 28 marca.

Czy strajkujący nauczyciele dostaną pensje?

Jak podała "Gazeta Wrocławska", miejscowy magistrat nie wypłaci jednak pieniędzy nauczycielom. Dziennik dotarł do pisma podpisanego przez Jarosława Delewskiego dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zapewnił w nim, że "zgodnie z obowiązującymi przepisami nie będą one wypłacane, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej".

Jednocześnie dodał, że "zaplanowane na 2019 rok wydatki budżetu miasta nie ulegną zmniejszeniu z powodu trwających obecnie negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi a prezydentem miasta w sprawie wysokości wynagrodzeń pracowników miejskich jednostek oświatowych. Efektem trwających negocjacji może być nawet konieczność zwiększenia puli środków na wynagrodzenia w jednostkach oświatowych". 

"Wrocławska" dodała, że zwiększenie dofinansowania do miejskiej oświaty od lat postulowali związkowcy. Jednak w piśmie od urzędników nie podano żadnych konkretnych dat i kwot.

W jaki sposób ratusz może wypłacić pieniądze strajkującym nauczycielom? Na przykład decyzja rady miejskiej przyznać pedagogom dodatki motywacyjne i wypłacać je przez kilka miesięcy. Taką decyzję nie może zakwestionować regionalna izba obrachunkowa (RIO), która zapowiedziała kontrole w szkołach, gdzie dyrektorzy wbrew prawu wypłacą nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku.

- Nie oczekujemy, że te pieniądze pojawią się na naszych kontach z początkiem maja, ale cały czas wierzymy, że prezydent wywiąże się z obietnic i nie zostawi nas bez niczego - podkreśliła Agnieszka Kałczyńska - Durlej, rzecznik wrocławskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Matury powinny się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

W czwartek Sejm będzie dyskutował nad rządowym projektem ustawy w sprawie dopuszczenia uczniów do egzaminów maturalnych. O ich klasyfikacji mają decydować dyrektorzy szkół lub wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wrocławska/PAP/PTD