Zamknij

Strajk nauczycieli. Ruszyła wypłata ze specjalnego funduszu

08.07.2019 11:31
Strajk nauczycieli 2019. Ruszyła wypłata z funduszu strajkowego. Dla kogo?
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Od 8 lipca część nauczycieli, która brała udział w kwietniowym strajku w oświacie, otrzyma przelewy z funduszu strajkowego. Zebrano ponad 8,6 mln złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Strajk nauczycieli, który miał miejsce od 8 do 27 kwietnia tego roku, spowodował straty dla części pedagogów. Zgodnie z prawem za dni udziału w legalnym strajku nie przysługuje wynagrodzenie. 

Z tego powodu nauczyciele w całej Polsce otrzymali o wiele mniejsze wypłaty za kwiecień, niż normalnie. Starty maił zredukować fundusz strajkowy, który koordynował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także

Ile pieniędzy otrzymają strajkujący nauczyciele?

"Na koncie "Wspieram nauczycieli" zebraliśmy 8 605 911 zł (stan na 1 lipca 2019 roku). Jest to dowód na ogromny obywatelski odruch solidarności i uznania dla pracy polskich szkół, tym ważniejszy, że nastroje wśród nauczycieli i nauczycielek nie są teraz najlepsze. Apelujemy do nauczycieli i nauczycielek, by podniesieni na duchu nie rezygnowali pochopnie z powołania, jakim jest praca z dziećmi i młodzieżą"- podał na Facebooku komitet "Wspieram nauczycieli".

W końca czerwca napłynęło ponad 30 tys. wniosków z prośbą o pomoc materialną w związku z utraconymi dochodami z powodu uczestnictwa w kwietniowym strajku.

Maksymalna kwota wsparcia dla strajkujących nauczycieli to 500 zł brutto.

Zobacz także

Kto otrzyma pieniądze z funduszu strajkowego?

Trzeba spełnić trzy warunki. Pieniądze są przeznaczone dla nauczycieli, którzy brali udział w kwietniowym strajku przez minimum 9 dni, w dniu przystąpienia do strajku nie były członkami związku zawodowego oraz są w najtrudniejszej sytuacji materialnej. 

Od 8 lipca przelewy będą najpierw realizowane dla pedagogów i innych pracowników oświaty w najgorszej sytuacji finansowej. Chodzi nauczycieli, których dochody są poniżej 1000 zł brutto na osobę w rodzinie. "Kolejno pieniądze dostaną osoby z dochodem do 1500 zł, 2000 zł itd. dopóki starczy pieniędzy" - podał komitet "Wspieram nauczycieli".

"Zbiórka i akcja pomocy dla nauczycieli będzie trwała dalej, także jesienią" - dodano. Po tym, jak 27 kwietnia centrale związkowe zawiesiły strajk w oświacie, zapowiedziały kolejne akcje protestacyjne. W tym wznowienie strajku we wrześniu, jeśli nadal nie będzie porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli.

Zobacz także

Tuż przed rozpoczęciem strajku rząd Mateusza Morawieckiego zawarł z oświatową NSZZ "Solidarność" porozumienie w sprawie podwyżek. 

Nowelizację Karty nauczyciela w tej sprawie uchwalił 13 czerwca Sejm i została poparta przez Senat. Zgodnie z nią we wrześniu tego roku nauczyciele dostaną drugą w tym roku podwyżkę – średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.

Na tą propozycję nie zgodziły się inne związki - ZNP i Forum Związków Zawodowych. 

Zobacz także

RadioZET.pl