Zamknij

Nauczyciele z Radomia dostaną dodatkowe pieniądze za wycieczki szkolne

04.06.2019 10:13
Strajk nauczycieli 2019. Radom wypłaca dodatkowe pieniądze za wycieczki szkolne
fot. U.J. Alexander/Shutterstock (ilustracyjne)

Nauczyciele w Radomiu otrzymają dodatkowe pieniądze za udział w wycieczkach szkolnych. To pierwszy taki przypadek w kraju. W ten sposób samorządowcy chcą wypłacić pedagogom pensje za czas kwietniowego strajku w oświacie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Strajk nauczycieli, który odbywał się od 8 do 27 kwietnia, zakończył się zawieszeniem, ale i mniejszymi pensjami dla pedagogów.

Zgodnie z prawem za czas legalnego strajku pracownicy nie mogą pobierać wynagrodzenia, a regionalne izby obrachunkowe zapowiedziały kontrole w samorządach, które chciały mimo to wypłacić nauczycielom wynagrodzenia.

Zobacz także

Dodatkowe pieniądze za wycieczki

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", władze Radomia zdecydowały o przyznaniu nauczycielom dodatkowych pieniędzy za udział w wycieczkach szkolnych. Pod koniec roku szkolnego, czyli na przełomie maja i czerwca jest ich sporo. 

To ma być rekompensata finansowa za czas strajku w oświacie.

- To jest taka zgoda, jak to się mówi, na twarz. Uważam to za bardziej racjonalne niż przyznawanie nagród lub wyższych dodatków motywacyjnych nauczycielom, którzy strajkowali. U mnie jest zasada, że jeśli nauczyciel jedzie na wycieczkę i w tym dniu miał np. pięć godzin zajęć, to ja mu zapłacę za 10. Rozliczam to jako tzw. godziny doraźne zastępstwa - wskazała Izabela Leśniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu, w rozmowie z "DGP".

Po zawieszeniu strajku nauczycieli pod koniec kwietnia największe centrale związkowe np. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedziały nową formę protestu. Jedną z nich było odmówienie przez nauczycieli udziału w zajęciach dodatkowych, w tym wycieczkach szkolnych.

Zobacz także

Związkowcy apelują

- Wielu nauczycieli z naszej organizacji po zawieszonym strajku odmówiło udziału w wycieczkach w maju i czerwcu. Coraz mniej jest siłaczy, którzy robią wiele, a nie oczekują za to zapłaty. Ta sprawa musi być uregulowana - tłumaczył Sławomir Wittkowicz, szef branży nauki, oświaty i kultury w Forum Związków Zawodowych, cytowany przez dziennik.

Jego zdaniem wycieczki czy wyjazdy na tzw. zielone szkoły powinny np. być traktowane jako delegacje służbowe i z tego tytułu powinni otrzymywać dodatkowe pieniądze.

Według Dariusza Piontkowskiego, posła PiS, samorządy mają prawo wypłacać samorządom dodatkowe pieniądze na przykład za wycieczki.

Te pieniądze nie mogą być kierowane oczywiście tylko do strajkujących nauczycieli, ale wszystkich zatrudnionych. Wprowadzając takie rozwiązania, gminni włodarze muszą się jednak liczyć z tym, że w przyszłości nie mogą się z nich wycofać tylko dlatego, że skończyły się niewykorzystane środki za strajk – dodał w rozmowie z "DGP".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP