Zamknij

Strajk nauczycieli. Milioner Piotr Misztal grozi pozwaniem szkoły syna za strajk

Piotr Drabik
19.04.2019 08:41
Strajk nauczycieli 2019. Milioner Piotr Misztal grozi pozwaniem szkoły syna za strajk
fot. Piotr Misztal/Facebook, Lukasz Wrobel / Shutterstock

Piotr Misztal, łódzki milioner i były poseł Samoobrony, zapowiedział pozew przeciwko technikum jego syna, jeśli z powodu strajku nauczycieli nie podejdzie do matury. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Strajk nauczycieli bezterminowo rozpoczął się 8 kwietnia.

Dotychczasowe negocjacje rządu ze związkowcami, domagającymi się 30 proc. podwyżek dla pedagogów, nie przyniosły rezultatów. Dalsze kontynuowanie protestu może utrudnić klasyfikację uczniów ostatnich klas liceów i techników oraz przeprowadzenie matur na początku maja.

Zobacz także

Milioner pozwie szkołę za strajk?

W rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” milioner Piotr Misztal zapowiedział pozew przeciwko technikum, gdzie jego syn przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. Nastolatek uczy się w jednym z techników prowadzonych przez łódzki samorząd.

– Omawiałem sprawę ze swoimi dwoma prawnikami, szkoła może spodziewać się pozwu, jeśli matury przez strajk jej pracowników nie będzie – powiedział gazecie były poseł Samoobrony.

Misztal podkreślił, że pozew ma dotyczyć ewentualnych strat poniesionych przez jego syna. Ma on zaplanowaną w wakacje podróż do Stanów Zjednoczonych i kupione bilety lotnicze. Zdaniem milionera ponowne zdawanie matur w innym terminie pokrzyżuje plany syna związane ze studiowaniem.

Milioner wysłał wiadomość SMS do wychowawczyni klasy syna z zapowiedzią złożenia pozwu. Dodał, że jeśli uczniowie mają wywiązywać się ze swoich obowiązków, to tak samo powinni to czynić nauczyciele.

– Jeśli chcą podwyżki, zapraszam do mnie. Po przyuczeniu daję 8 tysięcy zł – skomentował łódzki biznesmen w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

Kim jest Piotr Misztal?

Urodził się w 1965 roku w Łodzi. Jest potentatem w branży budowlanej i deweloperskiej.

W 2005 roku został wybrany na posła z list Samoobrony RP. Rok później został wyrzucony z partii Andrzeja Leppera, ponieważ zdaniem lidera ugrupowania milioner za bardzo obnosił się ze swoim bogactwem. Trzykrotnie (2006, 2014 i 2018) i za każdym razem bez sukcesu walczył o fotel prezydenta Łodzi.

Strajk nauczycieli 

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Protest pokrył się z terminami egzaminów na koniec gimnazjów i szkoły podstawowej. W większości szkół w całej Polsce odbyły się one bez zakłóceń. 

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił związkowców na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy. Dodał, że okrągły stół będzie „możliwością dogadania się” oraz „kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego”.

Swój udział w rozmowach zapowiedziało ZNP. Lider organizacji Sławomir Broniarz dodał jednak, że wątpliwości związkowców budzą „i miejsce, i data”. „Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwe najkrótszym terminie” – wyjaśnił Broniarz.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Łódzki/PAP/PTD