Zamknij

Strajk nauczycieli. KEP dementuje pogłoski o podwyżkach dla katechetów

Piotr Drabik
09.04.2019 17:21
Strajk nauczycieli 2019. Katecheci otrzymali podwyżki? Jest stanowisko KEP
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Konferencja Episkopatu Polski zaprzeczyła, że katecheci otrzymali 3 kwietnia podwyżkę wynagrodzeń od resortu edukacji. Zapewniono, że są im wypłacane takie same pensje, jak innym nauczycielom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Strajk nauczycieli rozpoczął się bezterminowo 8 kwietnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń w szkołach. Na ten postulat nie chce zgodzić się rząd.

Katecheci otrzymali podwyżki?

W jednym z portali pojawiła się informacja o podwyżkach dla katechetów. Pod nim opublikowano zdjęcie przedstawiające trzymających w ręku dokumenty minister Annę Zalewską i przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bpa Marka Mendyka.

Zobacz także

- Zdjęcie jest prawdziwe (źródło MEN) z tym, że dotyczy ono momentu podpisania w 3 kwietnia "Porozumienia w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii" – wyjaśnił ks. Marek Korgul, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Zaznaczył jednocześnie, że zamieszczony pod zdjęciem wpis informuje o rzekomym "załatwieniu” przez episkopat podwyżki dla katechetów.

- Jest to nie tyle manipulacja, ale ewidentne kłamstwo. Jest to tym bardziej perfidne, że ukazuje się w napiętym okresie strajku w sprawie podwyżek dla nauczycieli – podkreślił bp Mendyk.

Dodał, że nowelizacja dotychczasowego porozumienia była konieczna ze względu na wdrażaną reformę systemu edukacji, m.in. likwidację gimnazjów i zmianę terminologii – szkoły ponadpodstawowe zamiast ponadgimnazjalnych, szkoły branżowe w miejsce zawodowych.

- Oprócz kwalifikacji nauczyciele religii muszą posiadać przygotowanie pedagogiczne do nauczania tego przedmiotu zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zaznaczył ks. Korgul.

Zobacz także

Katecheci zarabiają więcej niż nauczyciele?

Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP odniósł się również do innego tekstu w jednym z portali. Napisano w nim m.in., że "Ministerstwo Edukacji Narodowej i Episkopat nie chcą ujawniać zarobków katechetów, w tym duchownych".

W ocenie sekretarza Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest to insynuacja niemająca potwierdzenia w rzeczywistości.

- Nauczyciele religii mają bowiem takie same prawa i obowiązki jak inni nauczyciele, z jednym wyjątkiem: nie przyjmują obowiązków wychowawcy klasy. Tak stanowi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach – wyjaśnia ks. Korgul.

Podkreślił jednocześnie, że "otrzymują zatem takie same wynagrodzenie jak inni nauczyciele, zróżnicowane m.in. w zależności od stopnia awansu zawodowego (do którego mają prawo jak inni nauczyciele)".

Dodał, że nauczyciele religii muszą spełniać wymagania kwalifikacyjne i pedagogiczne podobne do tych, które spełniają inni nauczyciele (musi mieć wyższe wykształcenie i przygotowanie pedagogiczne – określają to przepisy prawa państwowego, które Kościół w pełni respektuje).

- Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej nieprawdziwych informacji należy stanowczo podkreślić, że standardy kształcenia nauczycieli religii i wymagania niezbędne do zatrudnienia ich w placówkach oświatowych są takie jak w przypadku każdego innego nauczyciela – zaznaczył ks. Korgul.

Zobacz także

Strajk nauczycieli

Wtorek 9 kwietnia był drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Protestujący pedagodzy przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

Dzień wcześniej rozpoczął się zorganizowany przez ZNP i FZZ strajk w szkołach.

Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Termin strajku zagraża przeprowadzeniu najbliższych egzaminów końcowych w szkołach: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD