Zamknij

Szykuje się fala protestów. Budżetówka przystąpi do strajku

06.10.2021 17:49
Strajk w budżetówce
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Nauczyciele, pracownicy sądów i urzędnicy wyjdą na ulice. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych na najbliższą sobotę 9 października zaplanowało strajk.

Protest pracowników budżetówki jest już pewny. „„Szacunek i godna płaca!”, „Wzrost wynagrodzeń w budżetówce!”, „NIE dla reformy Czarnka!” – pod takimi hasłami w najbliższą sobotę (9 października 2021) ruszą pikiety w kilku miejscach Warszawy.

Urzędnicy, pracownicy sądów i nauczyciele od lat domagają się wyższych płac i poprawy warunków pracy. Oliwy do ognia dolały przyznane w czasie pandemii hojne podwyżki dla polityków. „Kryzys w budżetówce osiągnął niespotykane do tej pory rozmiary” – pisze OPZZ.

Strajk w budżetówce

Pracownicy ZUS, wymiaru sprawiedliwości, KRUS czy Inspekcji Transportu Drogowego są słabo wynagradzani, doświadczają mobbingu i muszą pracować ponad siły – skarżą się związkowcy. Do protestu dołączą nauczycieli, którzy wciąż liczą na obiecane podwyżki.

Nie pozwolimy na lekceważenie nas i naszej pracy. Rząd tylko udaje dialog. Chcemy mieć pewność, że nasze postulaty będą spełnione. Nie zadowala nas obiecana przez rząd pseudopodwyżka

OPZZ

Podwyżki dla budżetówki będą, ale ich wymiar nie zadowala protestujących. Rząd pochwalił się większymi, niż pierwotnie zakładał wpływami podatkowymi i zdecydował się na nowelizację tegorocznego budżetu. Projekt zakłada zwiększenie funduszu motywacyjnego dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Mowa o około 2,7 mld zł, które zasilić mają fundusz motywacyjny dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Środki te będą mogły być wykorzystane w 2021 i 2022 r.

 

Z kolei przyszłoroczny budżet zakłada podwyżki rzędu 4,4 proc. i odmrożenie funduszu nagród. OPZZ pisze, że strajkujący domagają się 12 proc. podwyżki płac.

Rząd musi nas usłyszeć! Postulowaliśmy i postulujemy 12-procentową podwyżkę płac. Żądamy też godnych warunków pracy dla wszystkich pracujących w budżetówce. W tym tygodniu obchodzimy Światowy Dzień Godnej Pracy. Sobotnie pikiety to moment dla rządu, by pamiętał, że godna praca to także godna płaca” – czytamy w komunikacie OPZZ.

Związek podał, że o godzinie 11 w sobotę przed budynkiem resortu pracy spotykają się m.in. pracownicy ZUS, wymiaru sprawiedliwości, KRUS, Inspekcji Transportu Drogowego i cywilni pracownicy wojska. Z kolei o godzinie 11.30 pracownicy oświaty będą pikietowali pod Ministerstwem Edukacji i Nauki.

 

RadioZET.pl/OPZZ