Zamknij

Raj podatkowy dla rodzin i wyższe pensje. Oto plan przedsiębiorców

24.05.2021 09:44
Postulaty Strajku Przedsiębiorców
fot. PAP/Jan Dzban

Zwolnienie rodzin z dziećmi z wszelkich podatków i zmiana zasad wypłacania pensji to tylko niektóre reformy zaproponowane przez Strajk Przedsiębiorców. Partia przedstawiła swój program.

Strajk Przedsiębiorców symbolicznie wystartował jako partia polityczna o nazwie Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.

Lider ugrupowania Paweł Tanajno przedstawił w Gdańsku program partii. Pensje mają być wyższe, a drugi próg podatkowy korzystniejszy niż w Polskim Ładzie. Oto przegląd zmian, które proponują przedsiębiorcy.

Strajk Przedsiębiorców partią polityczną

Strajk Przedsiębiorców w ostatnich, pandemicznych miesiącach zasłynął głównie z organizowania protestów antyrządowych w wielu miastach Polski. Teraz ruch, któremu przewodzi Paweł Tanajno, ogłasza swój program polityczny.

Nasz kraj od 32 lat pogrążał się w ciemności, ale to, co wydarzyło się przez ostatni rok, przelało czarę goryczy. Pozbawiono nas fundamentów wolności, o którą tutaj w Gdańsku walczyli robotnicy. Historia zatoczyła koło. Rok 2020 zapadnie w pamięci, jako rok, w którym wróciły najgorsze koszmary, jakie gnębiły ten kraj. Ludzie w maju 2020 roku wyszli na ulice nie z powodu lockdownu, ale dlatego, że mieli dość 

Paweł Tanajno

Choć formalnie ugrupowanie działacza jest partią polityczną, to Tanajno zapewnił: nigdy w partii Strajk Przedsiębiorców nie zobaczycie żadnego polityka. - To moja obietnica. Będziemy walczyć o to, aby była to formacja od obywateli dla obywateli - dodał.

Strajk Przedsiębiorców. Program polityczny

Strajk Przedsiębiorców zwrócił uwagę na potrzebę przebudowy finansów publicznych, odpowiedzialnej polityce demograficznej, otwarciu na racjonalną ekologię oraz progresywną edukację. Co dokładnie zawiera program partii?

Pensja brutto na rękę, czyli wzrost wynagrodzeń o 40 proc. Jak czytamy w programie, pracodawca miałby wypłacać zatrudnionym pensję brutto „bez potrąceń ze strony państwa”. - To szlagierowy punkt naszego programu utworzony z myślą o ludziach zatrudnionych na etatach, którzy systematycznie są okradani z owoców swojej pracy. Więcej pieniędzy dla obywateli, to koło zamachowe całej gospodarki" - powiedział działacz Strajku Przedsiębiorców Jacek Hołubowski.

Dekalog przedsiębiorczości. Strajk przedsiębiorców przedstawia 10 zasad, które mają zmienić oblicze gospodarki:

  • silna ochrona własności
  • ochrona swobody interpretacji gospodarczej. Zdaniem Strajku Przedsiębiorców, jeśli przepisy prawa można zinterpretować rozbieżnie, to każda możliwa interpretacja dokonana przez przedsiębiorcę jest legalna do czasu aż zostanie prawomocnie uregulowana orzeczeniami Sądu w dowolnej sprawie przed sądami powszechnymi.  
  • testy przedsiębiorców. „Żaden szewc, właściciel warsztatu samochodowego albo programista nie zbuduje karuzeli VAT, ani mechanizmu okradania państwa na akcyzie. Dlatego, aby uchronić uczciwych przedsiębiorców od bycia kozłami ofiarnymi przestępców i urzędników, chcemy wprowadzić test przedsiębiorcy” – czytamy w programie
  • powołanie urzędu agenta rozwoju dla MŚP
  • ochrona tajemnicy przedsiębiorstw
  • ustawowe gwarancje socjalne i zabezpieczenia wynagrodzeń na koszt państwa
  • dobrowolny ZUS
  • żelazna zasada odpowiedzialności. „Aby jakiekolwiek działanie państwa wyrządzające szkodę przedsiębiorstwu można było uznać za legalne, wraz z regulacją musi zostać ustalone natychmiastowe odszkodowanie wyrównujące” – pisze partia.
  • stawki podatkowe promujące klasę średnią i MŚP
  • cyfrowy mechanizm błyskawicznej ścieżki nakazów zapłaty z pomięciem sądów

Drugi próg podatkowy do zmiany. PiS proponuje w Polskim Ładzie przesunięcie drugiego progu podatkowego do kwoty 120 tys. zł, zaś Strajk Przedsiębiorców idzie o krok dalej. Partia chce, by 17 proc. podatek płacony był do kwoty 180 tys. zł.

Raj podatkowy dla rodzin wielodzietnych. - Jeśli państwu zależy na rozwoju dzietności obywateli Polskich to musi zwolnić ich z danin i obciążeń na rzecz państwa. Strajk przedsiębiorców chce pomóc tym, którzy zarabiają, a nie tym, którzy przez całe życie żyją z zasiłków - powiedziała Patrycja Maszerowska, związana ze Strajkiem Przedsiębiorców.

RadioZET.pl/PAP