Zamknij

Strajk nauczycieli. Zdaniem Marka Suskiego pedagodzy zarabiają prawie jak posłowie

Piotr Drabik
11.03.2019 08:18
Strajk Nauczycieli. Marek Suski o zarobkach nauczycieli. Zarabiają prawie jak posłowie?
fot. Lukasz Wojcik/REPORTER/East News

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski stwierdził, że pomiędzy zarobkami nauczycieli i posłów jest „nieduża różnica”. Jego słowa dla „Super Expressu” wywołały oburzenie środowiska pedagogów i związkowców. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

Nauczyciele w całej Polsce zapowiadają początek strajku na 8 kwietnia. Domagają się podwyżki w wysokości 1000 złotych do wynagrodzenia podstawowego.

Nie akceptują prezentowanego przez resort edukacji planu wzrostu pensji o 5 proc. w stosunku do kwoty bazowej dla nauczycieli. W rezultacie nauczycielskie pensje wzrosną od 122 do 166 zł miesięcznie – w zależności do stażu pracy.

Zobacz także

Co Marek Suski powiedział o zarobkach nauczycieli?

Do zarobków nauczycieli odniósł się w wypowiedzi dla „Super Expressu” Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. 

– Posłowie mają 8 tysięcy złotych brutto pensji podstawowej (do tego dieta ponad 2 tys. zł – przyp. red.), więc jeśli nauczyciel dyplomowany ma z kawałkiem 5 tysięcy złotych brutto, to jest to nieduża różnica między posłem a nauczycielem – skomentował Suski.

Polityk PiS posłużył się danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ubiegłym tygodniu podało, że zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego z dodatkami wynosi w tym roku 5603 zł (w tym pensja podstawowa 3483 zł).

Suski ostro skrytykował również zapowiadany strajk nauczycieli.

– To protest inspirowany politycznie. Odchodzenie od egzaminów przez nauczycieli nie byłoby najlepszym pomysłem, ale zapewniam, że te egzaminy i tak będą przeprowadzone, niezależnie od strajku – powiedział.

Zobacz także

Oburzenie związkowców

Dodał, że wynagrodzenia dla pedagogów nie są w żaden sposób blokowane.

Każdy chciałby więcej zarabiać. Nie znam osoby, która by powiedziała, że za dużo zarabia, to zrezygnuje sama... Chociaż posłowie sami sobie obniżyli pensję, ale bez przyjemności – wskazał.

Suchej nitki na wypowiedzi polityka PiS nie zostawił Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. „To skandaliczne. Po pierwsze nauczyciel dyplomowany nie zarabia ponad 5 tys. zł brutto i daleko mu do wynagrodzenia posła! Który to nauczyciel tyle zarabia według Marka Suskiego?!” – skomentował dla „SE”.

– Jeśli Marek Suski uważa, że nauczyciele mają takie kokosy, to niech przyjdzie do szkoły i zatrudni się w roli nauczyciela. Zobaczy wtedy, jak wygląda praca w szkole i jakie są tam tak naprawdę zarobki! Może wtedy dostrzeże, że płaca nauczyciela odstaje od płacy posła i odstaje od zarobków ministra Suskiego i to jest kwestia, która nie podlega dyskusji! – dodał Broniarz.

Zobacz także

Czego domagają się nauczyciele? 

  • Związek Nauczycielstwa Polskiego chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  • Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.
  • Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” żąda m.in. podniesienia płac w oświacie podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD