Zamknij

Strajk Kobiet. "Solidarność" apeluje o obronę kościołów

27.10.2020 16:44
Strajk Kobiet. "Solidarność" apeluje o obronę kościołów
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

NSZZ "Solidarność" włączyło się w protesty w sprawie aborcji. Szef związku Piotr Duda zaapelował do związkowców o "obronę kościołów" i zaangażowanie się w Straż Narodową, której patronują środowiska narodowe.

Strajk Kobiet trwa od czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą dotychczas obowiązującego prawa aborcyjnego w Polsce. TK stwierdził, że tzw. aborcja embriopatologiczna jest niezgodna z Konstytucją RP. Możliwość usunięcia legalnie ciąży w sytuacji, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie dziecka, było jedną z trzech przesłanek dotyczących aborcji w Polsce. Jednak z właśnie z tego powodu wykonywano w Polsce ok. 98 proc. wszystkich zabiegów aborcji. 

Decyzja Trybunału spowodowała wybuch gwałtownych protestów, które mają miejsce nie tylko w największych polskich miastach. Ich uczestnicy domagają się cofnięcia decyzji TK oraz zapewnienia pełnego prawa do aborcji w Polsce. 

"Solidarność" apeluje o dołączenie do straży narodowców

Stanowisko w sprawie protestów zajęło "NSZZ" Solidarność. Jej szef Piotr Duda zaapelował o obronę kościołów. "Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony" – napisał w odezwie do związkowców.

Zobacz także

Podkreślił, że Solidarność wywalczyła Polsce wolność, w tym wolność do protestów i zgromadzeń przy ogromnym wsparciu Kościoła.

"Każdy, nawet w najostrzejszej formie, ma prawo do wyrażania swoich postulatów. Każdy ma prawo wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje żądania. Wielokrotnie robiliśmy to również my, związkowcy. Ale każda wolność ma swoje granice, a tą granicą są prawa i wolności innych ludzi. W tym prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary. To się nazywa tolerancja!" – zaznaczył szef związku.

Zobacz także

Zwrócił uwagę, że profanując kościoły i zakłócając msze święte, demonstranci już dawno przekroczyli prawa i wolności innych ludzi. "Do rangi symbolu urastają profanacje figur Jana Pawła II, dzięki któremu Solidarność powstała, a któremu Polska w drodze do odzyskania niepodległości tak wiele zawdzięcza" – wskazał Duda.

"Niestety, poziom agresji, niespotykany wulgaryzm i napaści fizyczne na księży i uczestników nabożeństw, zmuszają nas katolików do obrony. Dlatego proszę, abyście włączali się w działania Straży Narodowej lub inne spontanicznie tworzone grupy chroniące nasze kościoły. Bądźcie też w kontakcie ze swoimi proboszczami. Kiedyś my mogliśmy liczyć na ich pomoc, dzisiaj oni tej pomocy od nas potrzebują" – podkreślił.

Zobacz także

Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy już włączyli się w ochronę kościołów. "Otrzymałem wiele sygnałów, że nie zabrakło wśród nich członków Solidarności. Ja osobiście – jako katolik, ale też człowiek Solidarności, również nie będę w tej sytuacji bierny" – zadeklarował.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformowali we wtorek, że jego prezes Robert Bąkiewicz założył dzień wcześniej "nową organizację samoobrony chrześcijan – Straż Narodową".

RadioZET.pl/PAP