Zamknij

Narodowcy opracowali listę firm popierających Strajk Kobiet

25.11.2020 19:24
Strajk Kobiet. Kto popiera protesty? Narodowcy opracowali listę
fot. Piotr Drabik/RadioZET.pl (ilustracyjne)

Strajk Kobiet i organizowane w jego ramach protesty poparło wiele firm w całej Polsce. Ich listę sporządziły środowiska narodowe i wzywają do bojkotu produktów i usług tych przedsiębiorstw. 

Strajk Kobiet od 22 października wzywa do protestów w odpowiedzi na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą tzw. aborcją embriopatologiczną. Chodzi o usunięcie ciąży ze względu na nieodwracalne zmiany w zdrowiu i życiu dziecka. Na podstawie tej przesłanki do tej pory wykonywano w Polsce ok. 97 proc. legalnych zabiegów aborcyjnych. 

Największe demonstracje przeciwko takiemu orzeczeniu miało miejsce w ostatnich dniach października, kiedy m.in. miała miejsce akcja strajkowania kobiet i niepójścia do pracy. Według organizatorów pochodów i policji, protesty odbyły się wówczas w kilkuset miejscach w całej Polsce i były to największe demonstracje w kraju od 1989 roku. Poparcie dla strajkujących Polek udzieliły różne instytucje i firmy. Taka forma wsparcia dla protestujących została skrytykowana przez środowiska narodowe.

Strajk Kobiet. Lista marek popierających protesty

Jak podał portal Bankier.pl, narodowcy stworzyli listę spółek popierających Strajk Kobiet. "Lewactwo właśnie odkryło nasz artykuł nt. marek, które wsparły tzw. Strajk Kobiet. Dlatego przypominamy go również tutaj - w tych miejscach nie róbcie zakupów!" - napisano na profilu portalu Narodowcy.net na Facebooku.

Zobacz także

Na liście znajduje się ponad 125 marek (według "Gazety Wyborczej już ponad 200) i podzielono je na 8 kategorii, w zależności od profilu działalności tych firm. Wśród nich mBank, E.Wedel, Świat Książki, Cafe Nero, Esotiq czy też Bobby Burger czy Amazon.com.

Niektóre firmy popierające Strajk Kobiet podeszły do listy narodowców z przymrużeniem oka. "Na liście nie ma Planu B i to jest k**** skandal!!! Mimo wszystko dzięki za listę marek, które warto wesprzeć przed świętami!" - napisał na Facebooku warszawski Klub Plan B. Z kolei "Gazeta Wyborcza" podkreśliła, że na liście znajduje się wiele firm z zagranicznym kapitałem lub tylko posiadające polskie oddziały - dlatego ciężko mówić w tym wypadku o bojkocie rodzimych marek. 

Zobacz także

Trudno również znaleźć jakiekolwiek dowody na skuteczność bojkotu ogłoszonego przez środowiska narodowe. Pomimo że minął już ponad miesiąc od wybuchu ogólnopolskich protestów. 

Strajk Kobiet zapowiedział kumulację ogólnopolskich demonstracji 28 listopada, kiedy mija 102. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Trwają również rozmowy z branżami w sprawie organizacji strajku generalnego w Polsce. 

RadioZET.pl/Bankier.pl/Gazeta Wyborcza