Zamknij

Stopy procentowe. Czy będą podwyżki we wrześniu?

09.08.2021 08:26
Stopy procentowe. Czy będą podwyżki we wrześniu?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Ekonomiści rekomendują, aby Polska poszła w ślady Węgier oraz Czech i wprowadziła podwyżkę stóp procentowych. Czy RPP zdecyduje się na zaostrzenie polityki pieniężnej?

Stopy procentowe to cena, za jaką bank centralny udziela kredytu bankom komercyjnym lub po jakiej sprzedaje papiery wartościowe. Są one instrumentem wykorzystywanym przez bank centralny do regulowania ilości pieniądza na rynku. Przy ich pomocy NBP wpływa na wysokość stóp procentowych na rynku międzybankowym, a tym samym na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych.

Na początku lipca pisaliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Co to oznacza dla klientów banków? Z informacji opublikowanej wówczas przez Narodowy Bank Polski wynika, że stopniowe luzowanie restrykcji w dalszym okresie może przyczynić się do odważniejszej polityki monetarnej. Obecnie jednak RPP wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych.

Stopy procentowe. Eksperci zalecają szybkie podwyżki

„Rzeczpospolita” informuje, że czterech na pięciu ekonomistów uważa, że Rada Polityki Pieniężnej powinna rozpocząć zaostrzanie polityki pieniężnej we wrześniu albo w IV kwartale 2021 roku. Równocześnie, aż 63 proc. ekspertów uważa, że Pada pod przewodnictwem Adama Glapińskiego nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Podniesienie stóp procentowych w kraju rekomenduje 83 proc. z pośród 35 ekonomistów, którzy wzięli udział w ankiecie gazety. W jakim terminie miałoby do tego dojść? 13 ankietowanych wskazało jako optymalny termin wrześniowe posiedzenie RPP. Kolejnych 16 przekonuje, że na taki ruch NBP powinien się zdecydować w IV kwartale roku 2021 roku.

Na podwyżkę stóp procentowych zdecydowały się w ostatnim czasie Narodowy Bank Węgier oraz Narodowy Bank Czech. Oba kraje choć borykają się ze wzrostem inflacji, ich poziom jest znacznie niższy niż w Polsce, gdzie sięgnęła ona niespotykanych od dekady 6 proc. PKB.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita