Zamknij

Stopy procentowe znów mocno w górę. RPP zdecydowała

08.12.2021 16:22
Stopy procentowe w góre
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z wcześniejszymi prognozami podjęła decyzję o dalszej podwyżce stóp procentowych. To zła wiadomość dla tych, którzy zapożyczyli się w bankach.

RPP po raz trzeci postanowiła podwyższyć stopy procentowe. Kredytobiorcy mogą zatem spodziewać się podwyżki rat kredytowych.

8 grudnia 2021 roku RPP podjęła decyzję.

Stopy procentowe. Decyzja RPP z 8 grudnia 2021 roku

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 r.

Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona, do 1,25 proc.

Ekonomiści pytani przez PAP spodziewali się hojniejszej podwyżki. Zdaniem Adama Antoniaka z banku Pekao, podwyżka miała wynieść 0,75 pkt. proc. Spełniła się z kolei prognoza przedstawiona przez analityków z banku PKO, którzy napisali, że podwyżka równa będzie 0,5 pkt. proc.

- W listopadzie, według szybkiego szacunku GUS, inflacja wzrosła do 7,7 proc. Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynika, że ten wzrost został przez nich uznany za dowód, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest konieczne – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

RadioZET.pl