Zamknij

Stopy procentowe wzrosną, a raty pójdą w górę. Można sprawdzić koszty kredytu

24.09.2021 14:49
Kalkulator rat kredytowych
fot. Sputnik/EAST NEWS

Niskie stopy procentowe kuszą potencjalnych kredytobiorców. Jednak w przypadku pożyczek ze zmiennym oprocentowaniem raty wzrosną gdy tylko RPP podniesie stopy procentowe.

Mieszkanie na kredyt to kusząca propozycja szczególnie w pandemii, w dobie najniższych od lat stóp procentowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pisze, że zainteresowanie zakupem domu na kredyt wzrosło. Powód? Niskie raty kredytu i obawa przed wzrostem cen nieruchomości.

Pozornie tani kredyt może jednak odbić się na domowych finansach, gdy tylko Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, a przy rosnącej inflacji jest to tylko kwestią czasu. UOKiK ostrzega potencjalnych kredytobiorców i udostępnia specjalny kalkulator. Można samodzielnie przeliczyć, o ile wzrosną raty kredytowe, gdy stopy proc. będą wyższe.

Kalkulator rat kredytu po podwyżce stóp procentowych

Większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu. A zatem wraz ze zmianą stóp procentowych, zmieni się wysokość zobowiązania względem banku.

Główna stopa referencyjna od maja 2020 roku stoi w miejscu. Na korzyść kredytobiorców zatrzymała się ona na rekordowo niskim poziomie: 0,1 proc.  Dla porównania w 2015 roku stopa referencyjna wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. – 4 proc.

O ile więcej zapłacą ci, którzy skusili się na „tani kredyt” jeśli stopy proc. pójdą w górę? Szacunkowe koszty, które mogą spotkać tych, którzy zdecydowali się na kredyt w pandemii, można sprawdzić z pomocą kalkulatora UOKiK.

Wystarczy wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl i uzupełnić w kalkulatorze wymagane informacje: wysokość rat, oprocentowanie, data spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników – gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc.

O ryzyku wzrostu rat po podwyżce stóp procentowych klienta powinien poinformować sam bank. Konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do klientów, by przygotowali się na ewentualne wyższe koszty. Jest jednak jeden sposób na zmniejszenie obciążeń.

- Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie – nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfelamówi Tomasz Chróstny.

RadioZET.pl/UOKiK