Zamknij

Stopy procentowe w górę. RPP podjęła decyzję

06.10.2021 15:33
RPP podniosła stopy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na tę decyzję Rady Polityki Pieniężnej czekali nie tylko inwestorzy i kredytobiorcy. Zdaniem ekonomistów stopy procentowe powinny wzrosnąć, gdyż inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Jak na szalejącą drożyznę zareagowała RPP?

RPP od marca minionego roku jedynie obniża stopy procentowe, które dziś są na rekordowo niskim poziomie. To pożądana praktyka, ale w dobie recesji. Mamy wówczas do czynienia z tzw. ekspansywną polityką pieniężną, inaczej zwaną „polityką taniego pieniądza”. Kredyty są tańsze, uzyskane pieniądze pozwalają Polakom inwestować, przez co rośnie także konsumpcja. Wszystko po to, by gospodarka pogrążona w koronakryzysie wyszła na prostą.

Tymczasem wizja przyjęta przez RPP już się dokonała. Niskie stopy sprawiły, że zwiększył się obieg pieniądza, a Polaków stać na kredyt. Gospodarka wyszła z kryzysu, co zaowocowało skokiem cen. Ekonomiści od miesięcy apelują, że najwyższy czas podwyższyć stopy procentowe.

Stopy procentowe. RPP podjęła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. 

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej, wcześniej wynosiła 0,1 proc.
  • stopa lombardowa 1,00% w skali rocznej, wcześniej 0,5 proc.
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej – bez zmian
  • stopa redyskonta weksli 0,51% w skali rocznej, wcześniej 0,11 proc.
  • stopa dyskontowa weksli 0,52% w skali rocznej, wcześniej 0,12 proc.

Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 r.

Wzrost stóp procentowych, choć w obecnej sytuacji wydaje się nieunikniony i potrzebny, to może okazać się problematyczny dla kredytobiorców, którzy zachęceni niskimi ratami skusili się na pożyczkę w pandemii. Większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu. A zatem wraz ze zmianą stóp procentowych, zmieni się wysokość zobowiązania względem banku.

 

RadioZET.pl