Zamknij

Odważna podwyżka stóp procentowych. Jest decyzja RPP

03.11.2021 16:01
Adam Glapińśki
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, na którą czekali nie tylko kredytobiorcy i inwestorzy, ale i cały rynek dotknięty wszechobecną drożyzną. Jak zmienią się stopy procentowe?

Inflacja bije kolejne rekordy, wywierając coraz większą presję na Radę Polityki Pieniężnej. Pierwsza od ponad roku podwyżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2021 roku. Ekonomiści oczekiwali, że wobec niezmiennie rosnących cen RPP powtórzy ten ruch.

Przez długie miesiące mieliśmy do czynienia z tzw. ekspansywną polityką pieniężną, inaczej zwaną „polityką taniego pieniądza”, która uchroniła nas przed pogłębieniem się recesji. Gdy jednak gospodarka wyszła na prostą, a ceny skoczyły, od RPP oczekuje się ponownego wzmocnienia pieniądza.  

Stopy procentowe w górę. Decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi od początku pandemii podwyższyła stopy procentowe. RPP podniosła główną stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. 

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 1,25% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,75% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,75% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,30% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,35% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 4 listopada 2021 r. 

 

Wzrost stóp procentowych, choć w obecnej sytuacji wydaje się nieunikniony i potrzebny, to może okazać się problematyczny dla kredytobiorców, którzy zachęceni niskimi ratami skusili się na pożyczkę w pandemii. Większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu. A zatem wraz ze zmianą stóp procentowych, zmieni się wysokość zobowiązania względem banku. Stopniowo za to rosnąć będzie oprocentowanie lokat.

RadioZET.pl