Zamknij

Niskie stopy procentowe do 2022 roku? Dopłacimy do pieniędzy w banku

03.02.2021 08:58
Skutki niskich stóp procentowych
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Marne zyski z lokat i dopłacanie do pieniędzy trzymanych w bankach. Oto skutki niskich stóp procentowych, które zdaniem ekspertów nie wzrosną nawet do końca 2022 roku.

Stopy procentowe od niemal roku są na rekordowo niskim poziomie. Od początku pandemii Rada Polityki Pieniężnej obniżała je kilkukrotnie. Cel? To dobra wiadomość dla tych,  którzy w dobie pandemii spłacają kredyt. Zła dla inwestorów, którzy chcieli zarobić w banku.

Piotr Bujak, ekonomista PKO Banku Polskiego w rozmowie z PAP prognozuje, że niskie stopy procentowe zostaną z nami przynajmniej przez dwa lata. Mówi też o skutkach takiej decyzji RPP dla portfeli Polaków.

Skutki niskich stóp procentowych 

W warunkach recesji wywołanej koronakryzysem obniżka stóp procentowych to pożądana reakcja RPP. Pieniądz jest „tańszy”, jego podaż rośnie, a kredytobiorcom łatwiej spłacać długi. Obniżka stóp ma wesprzeć firmy, które zapożyczają się w banku. Zainwestowane pieniądze i pobudzenie konsumpcji powinny wyprowadzić gospodarkę na prostą.

Żeby tak się stało, potrzeba jednak czasu. Ekonomista Piotr Bujak z banku PKO spodziewa się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian jeszcze co najmniej do końca 2022 roku. Dodaje, że kiedy wzrost gospodarczy wyniesie przynajmniej 4-5 proc. w skali roku, można będzie myśleć o ich podwyżce.

- Taka polityka pieniężna jest uzasadniona utrzymywaniem się dużej niepewności co do sytuacji gospodarczej, a także koniecznością odbudowy gospodarki po pandemicznym szoku - powiedział. Zaznaczał, że w dalszym ciągu istnieje duża niepewność co do przebiegu pandemii.

Jest też druga strona medalu. Przez trwałą obniżkę stóp na lokatach zarobimy grosze, zaś banki będą skłonne podnosić opłaty za opiekowanie się oszczędnościami Polaków.

Osoby fizyczne a także firmy, przy zerowym oprocentowaniu depozytów i bardzo niskich rentownościach obligacji skarbowych, będą uciekać w stronę bardziej ryzykownych aktywów. Niskie stopy mogą też grozić nieoptymalną alokacją kapitału produkcyjnego 

Piotr Bujak

Ekspert dodał, że niskie stopy obniżają rentowność sektora bankowego, zmniejszając tym samym zdolność banków do wzmacniania swojej pozycji kapitałowej. Niewykluczone zatem, że do pieniędzy trzymanych w bankach trzeba będzie dopłacać, zaś droga do otrzymania kredytu będzie pełna pułapek w postaci np. większego wkładu własnego.

Stopy procentowe w styczniu 2021 roku

  • stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej

RadioZET.pl/PAP