Zamknij

Stopy procentowe ustalone. Jest ważna decyzja RPP dla kredytobiorców

05.05.2021 21:06
Stopy procentowe ustalone. Jest ważna decyzja RPP dla kredytobiorców
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Rada Polityki Pieniężnej w środę (5 maja 2021) pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nietypowy okazał się czas, który trzeba było spędzić w oczekiwaniu na decyzję gremium. Okazał się rekordowy.

Stopy procentowe były tematem posiedzenia krajowych władz monetarnych. W efekcie stopa referencyjna będzie nadal wynosić 0,10 proc. Tak wynika z komunikatu N arodowego Banku Polskiego. 

Stopa lombardowa pozostanie na wysokości 0,50 proc, a depozytowa na poziomie zerowym. Jest to zawsze długo wyczekiwana informacja przez kredytobiorców. Tym razem decyzja RPP w najbliższym czasie nie powinna mieć wpływu na oprocentowanie kredytów i depozytów.

Stopy procentowe. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Z komunikatu  RPP  zniknęła całkowicie część dotycząca stabilizacji inflacji na poziomie celu inflacyjnego. Takie spostrzeżenia wskazali analitycy mBanku, którzy podkreślili, że „mimo wzrostu inflacji powyżej celu RPP chyba nie zamierza reagować”.

Tym razem wartości pozostały bez zmian, ale eksperci rynkowi prognozują, że kolejnym krokiem RPP może być zaostrzenie polityki. Jako argumentacja podawana jest przyspieszająca szybciej od prognoz inflacja oraz oczekiwania, że podwyższona presja na wzrost cen zostanie utrzymana.

Prezes Glapiński wielokrotnie powtarzał, że RPP nie chce popełnić błędu zbyt wczesnego zacieśnienia i będzie postępować podobnie jak banki centralne największych gospodarek. Postępowanie krok za bankami centralnymi gospodarek rozwiniętych pozwala ograniczyć umocnienie złotego, a słabszy złoty wspiera ożywienie gospodarcze i wyjście z recesji" - zaznaczył.

Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego

Ekonomiści prognozują, że do podwyżek stóp procentowych może dojść w drugiej połowie 2022 roku. Tak wynika z ankiet, które opublikowane zostały przez PAP.

Decyzja RPP w rekordowym tempie

Tym razem decyzja została ogłoszona o godz. 17:30. Oznacza to nietypowo długie dyskusje. Poprzedni „rekord” został odnotowany w grudniu 2020 i była to godzina 16:15.

Według Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, Fed i ECB rozpoczną dyskusję o ograniczeniu skupu aktywów w okolicach połowy roku. Później również RPP może zacząć sygnalizować rosnące szanse na normalizację polityki pieniężnej.

RadioZET.pl/PAP