Zamknij

Kredytobiorcy zapłacą więcej? Przed RPP ważna decyzja

08.12.2021 14:39
Czy RPP podniesie stopy
fot. Roobcio/Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej lada moment zdecyduje o kształcie stóp procentowych, a zarazem o losie kredytobiorców i inwestorów. Czego możemy się spodziewać?

Stopy procentowe wzrosną? To prognozowany przez ekonomistów scenariusz w obliczu inflacji sięgającej  7,7 proc.

W środę 8 grudnia 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję. Oto możliwe scenariusze.

Stopy procentowe w górę? To najbardziej prawdopodobny scenariusz

Rada Polityki Pieniężnej po ponad roku obowiązywania rekordowo niskich stóp procentowych już dwukrotnie zdecydowała się na ich podwyżkę. Ostatnia, listopadowa podwyżka podniosła główną stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc.   O ile raty kredytowe wzrosły, o tyle oprocentowanie lokat nawet nie drgnęło i początkowo pozostawało na rekordowo niskim poziomie.

Dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nadzieją dla tych, którzy chcą zainwestować. Dla kredytobiorców oznaczają z kolei wyższe raty do spłaty. Czy RPP będzie kontynuowała cykl podwyżek?

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys pytany w Parkiet TV o możliwe scenariusze tłumaczył, że w czasie pandemii był gwałtowny spadek stóp procentowych, do poziomu bliskiemu zera, żeby pobudzić gospodarkę w trudnym momencie. - Te podwyżki stóp procentowych to jest normalizacja w tym znaczeniu, że polska gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie i wiadomo, że wtedy wyższe stopy procentowe są czymś normalnym - wyjaśnił.

Minister finansów Tadeusz Kościński na antenie radiowej Jedynki mówił z kolei, że żaden scenariusz nie jest pewny.

- Mamy dwa miesiące z rzędu, gdzie RPP (...) podwyższyła stopy procentowe, więc będzie ciekawe, czy tutaj będzie z jakąś litością dla nas na święta i poczeka jeszcze jeden miesiąc i zobaczy, jaki efekt tych podwyżek jest, czy podwyższy te stopy. Na dwoje babka wróżyła na dzień dzisiejszy - ocenił szef MF.

Ekonomiści są jednak zgodni: dalsze podwyżki są nieuniknione.

- Spodziewamy się, że podwyżka wyniesie 0,75 pkt. procentowego. Sądzimy, że RPP będzie chciała skoncentrować podwyżki w czasie, a więc dokonać wyraźnych ruchów w grudniu, może jeszcze w styczniu, a potem Rada będzie obserwować, co dzieje się z inflacją – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Według ekonomistów banku PKO BP podwyżka, o której zdecyduje RPP, będzie nieco mniejsza.

- Zakładamy, że podwyżka wyniesie 0,5 pkt. procentowego. Za podwyżką przemawia fakt, że podczas ostatniego posiedzenia RPP pojawiła się deklaracja, że dopóki inflacja będzie rosnąć, Rada będzie podwyższać stopy. W listopadzie, według szybkiego szacunku GUS, inflacja wzrosła do 7,7 proc. Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynika, że ten wzrost został przez nich uznany za dowód, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest konieczne – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

RadioZET.pl/PAP