Zamknij

Stopy procentowe nadal niskie? Jest decyzja RPP

08.07.2021 19:39
Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
fot. KAROL SEREWIS/East News

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Co to oznacza dla klientów banków?

Stopy procentowe nadal bez zmian. RPP na posiedzeniu 8 lipca 2021 roku utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Co to oznacza dla inwestorów i dla kredytobiorców?

Stopy procentowe. Decyzja RPP z 8 lipca 2021

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej;

Z informacji opublikowanej przez Narodowy Bank Polski po posiedzeniu RPP wynika, że stopniowe luzowanie restrykcji w dalszym okresie może przyczynić się do odważniejszej polityki monetarnej. Obecnie jednak RPP wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych.

Ze względu na przejściowy charakter czynników podwyższających inflację, a także niepewność dotyczącą przyszłej koniunktury, główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe, prowadzą skup aktywów oraz sygnalizują utrzymanie luźnej polityki pieniężnej w przyszłości 

NBP

„Dostępne prognozy wskazują, że w najbliższych kwartałach nastąpi dalsze ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone wysoką niepewnością. Głównym źródłem niepewności pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą” – czytamy w komunikacie NBP. W informacji dodano również, że „reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości ich skutków, w tym wpływu na procesy inflacyjne”.

Pierwsze cięcia stóp pojawiły się w początkowej fazie pandemii, wiosną 2020 roku. Od tamtej pory stopy procentowe zostały kilkukrotnie obniżone do rekordowo niskiego poziomu. Stopy procentowe mają znaczenie dla tych, którzy mają pieniądze i dla tych, którzy ich potrzebują. Ich obniżka sprawia, że kredyty są tańsze, zaś inwestowanie w lokaty przestaje się opłacać - zyski są znikome.

RadioZET.pl/PAP