Zamknij

Stopy procentowe bez zmian? Eksperci: jedno zdanie prezesa NBP warte miliardy

05.10.2021 08:43
Czy RPP podniesie stopy procentowe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję, na którą czekają nie tylko inwestorzy, ale i każdy, kto zdecydował się na kredyt w pandemii. Jak zmienią się stopy procentowe?

Obniżka stóp procentowych w dobie recesji to pożądany scenariusz. Mamy wówczas do czynienia z tzw. ekspansywną polityką pieniężną, inaczej zwaną „polityką taniego pieniądza”. Kredyty są tańsze, uzyskane pieniądze pozwalają Polakom inwestować, przez co rośnie także konsumpcja. Wszystko po to, by gospodarka pogrążona w koronakryzysie wyszła na prostą.

RPP od marca minionego roku jedynie obniża stopy procentowe, które dziś są na rekordowo niskim poziomie. Działania podjęte przez Radę doprowadziły do zwiększenia ilości pieniądza w obiegu, przez co ten stracił na wartości w zderzeniu z rosnącymi cenami. Czy w dobie ponownego „rozkwitu” gospodarki RPP zmieni kurs?

W oczekiwaniu na decyzję RPP. Stopy procentowe wzrosną?

Co do zasady, walka z inflacją na poziomie polityki pieniężnej często opiera się na ponownej podwyżce stóp procentowych. Restrykcyjna polityka monetarna sprzyja zahamowaniu tempa wzrostu cen, dlatego też ekonomiści oczekiwali takiego ruchu ze strony RPP.  

Paradoksalnie, tuż po ogłoszeniu przez GUS danych dotyczących inflacji za wrzesień, złoty lekko zyskał na wartości. Urząd ogłosił, że ceny we wrześniu, w porównaniu z minionym rokiem, wzrosły o rekordowe 5,8 proc. Tak wysoki poziom inflacji sprawił, że złoty się umocnił, bo inwestorzy uznali, że przy tak wysokiej inflacji Rady Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych.

Ekonomiści: radykalnych zmian nie będzie

Czy tak się stanie? O tym zdecyduje RPP podczas posiedzenia w środę 6 października. Jak wynika z rozmów ekonomistów z PAP, szanse na podwyżkę stóp procentowych są raczej marne.

- Trudno w ogóle nie dopuszczać możliwości, że RPP mimo wszystko zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych przy tych wszystkich okolicznościach, ale nasz scenariusz bazowy pozostaje niezmienny – w tym roku podwyżki stóp nie będzie – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Marcin Czaplicki.
Ekspert dodał, że choć skala wzrostu inflacji przemawia za podwyższeniem stóp procentowych, to RPP bierze pod uwagę także wciąż towarzyszący nam stan epidemii.

Adam Antoniak, ekonomista z Banku Pekao, nie oczekuje podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Jego zdaniem taka decyzja zapaść może najwcześniej w listopadzie. 

Decyzja ważna dla tych, którzy mają pieniądze, i tych, którzy ich potrzebują 

Ewentualne trzymanie stóp procentowych na niskim poziomie to dobra wiadomość dla kredytobiorców, zła dla tych, którzy liczyli na zyski z nowych lokat.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments  przekonywał w komentarzu, że „jedno zdanie prezesa NBP warte jest miliardy”. Dlaczego? Stopy procentowe mają znaczenie dla tych, którzy mają pieniądze i dla tych, którzy ich potrzebują. Ich obniżka sprawia, że kredyty są tańsze, zaś inwestowanie w lokaty przestaje się opłacać - zyski są znikome.

UOKiK ostrzega tych, którzy skusili się na tani kredyt. W przypadku pożyczki ze zmiennym oprocentowaniem tuż po podwyżce stóp procentowych wzrośnie także rata kredytu do spłaty.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras