Zamknij

Tylko w maju 46 tysięcy osób straciło pracę. Nowe dane o bezrobociu

05.06.2020 15:32
Stopa bezrobocia w maju 2020. 46 tys. osób straciło pracę w miesiąc
fot. Shutterstock/aslysun (ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa przyniosła prawdziwy wstrząs dla rynku pracy. W maju zwykle mieliśmy do czynienia z sezonowym spadkiem bezrobocia. Tymczasem kolejne 46 tysięcy osób straciło pracę.

Liczba bezrobotnych w Polsce przekroczyła już milion. Z szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że tylko w maju przybyło ponad 46 tysięcy nowych bezrobotnych. Zgodnie ze statystykami, w porównaniu do kwietnia bezrobocie w maju wzrosło o 0,2 proc.

Resort pracy podsumowuje, że maj zwykle był miesiącem sezonowego wzrostu zatrudnienia, tymczasem przez epidemię koronawirusa ludzie nadal tracą pracę. Nadzieję na poprawę na rynku daje informacja o wzrośnie liczby ofert pracy.

Stopa bezrobocia w maju sięgnęła 6 procent

Resort pracy poinformował o kolejnym wzroście bezrobocia w Polsce. To w maju wyniosło 6 procent i w porównaniu do kwietnia wzrosło o 0,2 procent. W porównaniu z analogicznym okresem rok temu, bezrobocie wzrosło o 0,6 procent. Bez pracy na koniec maja było 1 mln 11,7 tys. osób. Przybyło około 46 tysięcy nowych bezrobotnych. Ministerstwo zapewnia jednak, że ma tę sytuację pod kontrolą.

Maj cechował dotąd zawsze sezonowy spadek bezrobocia. Światowa pandemia koronawirusa ma jednak wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia społecznego, gospodarczego – również na wzrost bezrobocia. Mimo to sytuacja w Polsce jest dzisiaj stosunkowo stabilna, nie obserwujemy gwałtownych wzrostów w tym obszarze. Bez wątpienia mają w tym udział nasze pakiety wsparcia dla przedsiębiorców składające się na tarczę antykryzysową i tarczę finansową, które realnie chronią miejsca pracy 

– ocenia szefowa MRPiPS Marlena Maląg

Resort pracy dodał, że w maju w urzędach pracy zarejestrowało się około 104 tysięcy bezrobotnych. Cień nadziei na poprawę na rynku dają statystyki związane z ofertami pracy.

Zobacz także

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 72,2 tys. i była o 14 tys., czyli o 24 proc. wyższa niż w kwietniu 2020 roku.

W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje

– zaznacza minister Maląg

Najbardziej pożądani na rynku pracy są dziś robotnicy w przetwórstwie i przemyśle. Pracodawcy szukają też magazynierów, robotników budowlanych, pracowników zajmujących się sprzątaniem i sprzedawców.

RadioZET.pl/PAP