Zamknij

Stonka coraz częściej niszczy uprawy ziemniaka

17.06.2020 09:47
Stonka ziemniaczana coraz większym problemem na plantacjach ziemniaka
fot. Zheltyshev/Shutterstock (ilustracyjne)

Uprawy ziemniaka są coraz częściej uszkadzane przez stonkę ziemniaczaną. Rozprzestrzenianiu się owadów pomagają ciepłe dni i noce w ostatnich tygodniach.

Polska należy do jednego z głównych producentów ziemniaka na świecie. Niestety obecny sezon nie rozpieszcza rolników - pandemia koronawirusa, groźba największej od lat suszy i do tego kapryśna pogoda.

Jak podał portal Famer.pl, coraz częściej na plantacjach ziemniaków w całej Polsce pojawia się stonka. Szczególnie na problem mieli wskazywać rolnicy z południowo-wschodniej części Polski.

Uprawy ziemniaka trawione przez stonkę

Stonka ziemniaczana jest wyjątkowo żarłoczna. Larwy nadgryzają liście ziemniaka, doprowadzając bardzo często do powstania gołożerów - czyli całkowite lub prawie całkowite pozbawienie roślin liści przez odżywiające się nimi organizmy.

Zobacz także

Jak zaznaczył Farmer.pl, na skutek żerowania stonki ziemniaczanej może dojść do wysokich strat strat plonów. W przypadku odmian wczesnych straty mogą sięgnąć 40 – 60 proc.

Warto pamiętać, że utrata 15 proc. powierzchni masy liściowej krzaka spowodowana przez stonkę, prowadzi do ok. 30 proc. strat masy plonu.

Środki owadobójcze są stosowane, kiedy próg ekonomicznej szkodliwości został przekroczony. Portal przypomniał, że dla stonki ziemniaczanej jest to: 1 złoże jaj na roślinie lub 15 larw na roślinie lub 1 chrząszcz na 25 roślinach.

RadioZET.pl/Farmer.pl