Zamknij

Sto lat podatku dochodowego. Wpis resortu finansów wywołał burzę

Katarzyna Witwicka
28.08.2020 15:59
Setna rocznica wprowadzenia podatków dochodowych
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Resort finansów opublikował na Twitterze wpis przypominający o setnej rocznicy wprowadzenia podatków dochodowych. Internauci pytają: czy jest co świętować?

 „Sto lat temu ogłoszono ustawę wprowadzającą podatek dochodowy. To pierwszy w odrodzonej Rzeczpospolitej powszechny podatek, obowiązujący na wszystkich ziemiach pozaborowych” – czytamy w opublikowanym przez resort finansów wpisie.

Wpis resortu wywołał falę komentarzy na Twitterze. Internauci zauważyli, że „nie ma czego świętować”. Nie zabrakło też pytań o zbliżającą się 10. rocznicę wprowadzenia wyższych stawek VAT w Polsce.

Sto lat podatków dochodowych i burza po wpisie Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przypomniało, że 27 sierpnia 1920 roku ogłoszono ustawę wprowadzającą powszechne podatki dochodowe. Jak czytamy, podatek ten stanowił wówczas główne źródło dochodu budżetu Rzeczpospolitej, tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości.

Z tej okazji resort opublikował grafikę, która opatrzona została hasłem: „Twoje podatku budują Polskę, wczoraj, dziś i jutro!”. Sfrustrowani obciążeniami podatkowymi internauci szybko wyrazili swoje zdanie pod wpisem Ministerstwa Finansów.

Zobacz także

W komentarzach czytamy, że „nie ma powodu do świętowania”. Nie zabrakło komentarzy odnoszących się do skali obciążeń podatkowych Polaków i uznaniowości systemu podatkowego.

Najgorszy możliwy podatek. Karze za pracę, a do tego jest stosowany wybiórczo i uznaniowo, gdyż znaczna cześć społeczeństwa go nie płaci 

– czytamy w komentarzu pod wpisem resortu

Internauci krytycznie piszą także o „stuleciu zalegalizowanej grabieży”. Zwracają także uwagę na mnogość podatków w polskim systemie. Podstawą opodatkowania w przypadku podatków dochodowych jest – jak nazwa wskazuje – dochód uzyskany przez osoby prawne i fizyczne. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) wynosi dziś 19 lub 9 procent w zależności od wysokości uzyskanych przez przedsiębiorców przychodów. PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych także dzieli się na dwie stawki: 17 i 32 procent.

Zobacz także

Największe wpływy podatkowe budżet odnotowuje jednak z tytułu podatku od towarów i usług. Internauci przy okazji „świętowania” stulecia podatków dochodowych, pytali także o 10. rocznicę podniesienia stawek VAT.

Początkiem 2011 roku rząd Platformy Obywatelskiej zdecydował o podwyżce stawek podatku od towarów i usług. VAT wzrósł wówczas o 1 punkt procentowy i wyniósł 23 i 8 procent. Podwyżka miała pierwotnie obowiązywać przez trzy lata, plan jednak się nie powiódł.

- Chciałem również zapytać czy 1 stycznia będziemy świętować 10 lat tymczasowej podwyżki VAT z 22 na 23 procent? – pyta użytkownik Twittera pod wpisem resortu finansów.

RadioZET.pl